دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

نهمين كنگره بين المللي پژوهشي دانشجويان علوم پزشكي به ميزباني اردبيل برگزار مي شود
 
معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: طبق تمهيدات به عمل آمده بيست و سومين كنگره ملي ساليانه و نهمين كنگره بين المللي پژوهشي دانشجويان علوم پزشكي به ميزباني اردبيل برگزار مي شود.
نهمين كنگره بين المللي پژوهشي دانشجويان علوم پزشكي به ميزباني اردبيل برگزار مي شود
معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: طبق تمهيدات به عمل آمده بيست و سومين كنگره ملي ساليانه و نهمين كنگره بين المللي پژوهشي دانشجويان علوم پزشكي به ميزباني اردبيل برگزار مي شود. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاري تسنيم از اردبيل ، فرهاد پورفرضي ظهر امروز در نشست خبري با خبرنگاران در اردبيل اظهار داشت: رشد و توسعه علمي كشور در گرو تلاش هاي شبانه روزي پژوهشگران اين عرصه رقم خورده و به دنبال ارج نهادن به مسئله پژوهش در بين دانشجويان علوم پزشكي تصميم به برگزاري كنگره ملي ساليانه پژوهشي علوم پزشكي شده كه تاكنون اين كنگره 22 دوره به صورت داخل كشور و 8 دوره به صورت بين المللي بوده است.

وي افزود: از بين هشت دانشگاه كه كانديد برگزاري كنگره دانشگاه علوم پزشكي شده بودند، دانشگاه علوم پزشكي اردبيل با اكثريت آرا انتخاب و هفت ماه گذشته اين ميزباني به صورت رسمي اعلام و رئيس كنگره و تيم برگزار كننده انتخاب شدند و اردبيل ميزبان بيست و سومين دوره كنگره ملي ساليانه و نهمين كنگره بين المللي پژوهشي دانشجويان از 5 تا 8 مهرماه خواهد بود.

پورفرضي افزود: برگزاري اين كنگره با حضور 750 نفر ميهمان علوم پزشكي برگزار مي شود كه انتظار مي رود اردبيل و سرعين بهترين ميزبان اين ميهمانان باشند و آشنايي كاملي با استان رقم بخورد كه در بحث گردشگري نيز بايد از اين ظرفيت به صورت مناسب استفاده شود.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: فراخوان در اسرع وقت به كليه دانشگاه ها داده شده و در اين راستا در اين كنگره پيش رو 1894 خلاصه مقاله پذيرش شده كه بي سابقه بوده و طبق اطلاع رساني هاي به عمل آمده از 5 كشور جمهوري آذربايجان، تركيه، فنلاند و ازبكستان شركت كننده داشتيم كه خلاصه مقاله به داوري ارسال شده و بررسي خلاصه ها انجام يافته و 800 مقاله انتخاب شد كه قابل ارائه بوده و 400 نفر براي حضور در كنگره انتخاب شده است كه به صورت سخنراني و پوستر و اي پوستر خواهد بود.

پورفرضي تصريح كرد: در كنار اين كنگره براي اولين بار در سطح كشور جشنواره ملي پژوهش و فناوري دانشجويان دانشگاه هاي علوم پزشكي نيز برگزار مي شود كه نفرات برتر در بحث حقيقي و حقوقي انتخاب مي شود و از اين پس نيز سالانه خواهد بود كه در حال حاضر تاكنون 1000 دانشجو رزومه ارسال كرده اند و در نهايت دانشجو و دانشگاه انتخاب خواهند شد.

وي اظهار كرد: بستر مهم برگزاري اين كنگره ايجاد فرصت و زمينه لازم براي دانشجويان و متخصصان پزشكي با هدف اشتراك گذاري يافته ها و ارتقاي دانش علمي است و هدف اين است تا ايده هاي نوين بين پژوهشگان اتفاق بيفتد تا دانشجويان و استاد به سمت پژوهش سوق يابد.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: در بخش پژوهشي و فناورانه نيز دريافت مقالات با محوريت مختلف بوده كه 717 مورد پذيرش و در كنار آن با توجه به شعار سال محوريت تجاري سازي و ايده سازي در حوزه سلامت انتخاب شد كه 60 ايده از كشور دريافت و داوري و 8 مورد با داوري چهار نفر به صورت برتر انتخاب شد.

پورفرضي افزود: در بخش بين المللي نيز تعاملات خوبي صورت گرفته و مقالات از كشورهاي ديگري نيز ارائه و داور و تعدادي پذيرش شده است.

وي گفت: كارگاه ها در راستاي توانمندسازي مهارت پژوهشي، مقاله، پروپزال و شركت هاي دانش بنيان برگزار مي شود و در نتيجه اتفاقي كه رقم مي خورد پنل هاي انتقال تجربه است كه از ظرفيت اساتيد و دانشجويان داراي تجربه در اين زمينه استفاده خواهد شد.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل در ادامه به وضعيت پژوهشي استان اشاره و گفت: رتبه بندي از لحاظ پژوهشي در سال 2020 انجام يافته كه استان اردبيل از 60 مورد دانشگاه رتبه 28 را كسب كرده است و طبق برآوردها و تحقيقات به عمل آمده بي شك اين رتبه ارتقا خواهد يافت و با توجه به اينكه رتبه بندي سه تيپ دارد اردبيل توانسته در تيپ دو و رتبه پنجم قرار بگيرد.

پورفرضي اظهار كرد: انتخاب برگزاري اين كنگره براساس وضعيت پژوهشي نيست و شرايط منطقه و امكانات دانشگاه و كميته برگزاري اين كنگره است و نظر وزارتخانه اين است كه برنامه ها در دانشگاه هاي علوم پزشكي ادامه دار باشد.

وي افزود: بحث بعدي اين است تا ميهمان نوازي استان اردبيل به صورت كامل مشخص شود كه 22 دستگاه اجرايي استان در اين زمينه همكاري دارند تا بتوانيم اين برنامه را به بهترين نحو برگزار كنيم.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل افزود: برگزاري اين كنگره دانشجويي است و چالش ها با همكاري دانشجويان همراه خواهد بود كه ميزباني خود از اين كنگره به بهترين نحو انجام يابد.

وي بيان كرد: در كنار كنگره فوق برنامه داريم كه در سرعين و موزه شيخ صفي در نظر گرفته شده تا حاضران با تاريخچه اردبيل آشنا شوند.

پورفرضي افزود: رونمايي مواد اوليه 3 نوع داروي اعصاب ام اس، دستگاه اكسيژن ساز خانگي و بيمارستاني و ساير دستگاه ها در دانشگاه فناوري استقرار مي يابند كه از استان هاي همسايه نيز در اين نمايشگاه حضور خواهند يافت و پك سرم نيز توسط فناور اردبيلي براي اولين بار در نمايشگاه مستقر و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي به توليد انبوه مي رسد كه علاوه بر سرم امكان انتقال خون و انتقال بافت نيز دارا است.

وي تصريح كرد: كارگاه هاي آموزشي در جنب اين كنگره برگزار خواهد شد و علاقه منداني كه مي خواهند در اين كارگاه شركت كنند با حضور مدرسين كشوري در اين كارگاه حضور خواهند يافت.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: استفاده از ظرفيت دانشجويان توانمند براي تحقق اهداف مورد نظر در بستر فضاي مجازي انجام يافته و انتظار مي رود تمهيدات لازم در تحقق اهداف مورد نظر باشد.

رژه نيروهاي مسلح به صورت يگاني و خودرويي در كرمانشاه برگزار مي شود
تجارت 11 ميليارد دلاري ايران و چين در 8 ماه
نوحه اي از شمال ايران در آواز دشتي
پورفرضي افزود: دانشجويان برتر همه ساله انتخاب مي شود كه از ظرفيت آنان استفاده مي شود تا بتوانيم همپاي دانشگاه هاي تيپ يك ادامه مي دهيم كه خوشبختانه هر سه ماه يك بار تعدادي دانشجو انتخاب مي شود و خوشبختانه تمامي طرح هاي ارائه شده انتخاب و تاييد شده كه هم براي دانشجو و دانشگاه كسب امتياز مي شود.

وي افزود: يكي ديگر از مهم ترين دستاوردهاي كنگره آشنايي دانشجويان استان با دانشگاه هاي ديگر است و با ورود به محيط جديد و خارج از محيط بسته و آشنايي با سخنرانان خبره و متخصص و ارائه تجربيات و يافته ها توسط ابراهيم پارسانژاد، عرشي، پورفرضي و آيتي از سخنرانان خواهد بود.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي استان اردبيل گفت: محورهاي ويژه كنگره شامل كرونا، واكسيناسيون و چالش هاي پساكرونا، كارآفريني و نوآوري هاي دان بنيان، جواني جمعيت و باروري و ناباروري، تحقيقات بين رشته هاي بوده و ساير محورها نيز شامل ثبت پتنت، تجاري سازي و ايده پردازي در حوزه سلامت، فناوري اطلاعات سلامت و بيوانفورماتيك پزشكي، خون شناسي، سرطان و روش هاي نوين درماني، بيماري هاي خودايمني و نقص سيستم ايمني، آسيب شناسي، ژنتيك و سلول هاي بنيادي، مراقبت هاي بهداشتي در پاندمي ها، طراحي و ارزيابي دارو وواكسن ها و روش هاي نوين تشخيص و درمان، بيماري هاي غيرواگير و واگيردار، علوم اعصاب و بهداشت روان، بيوتكنلوژي و نانوتكنولوژي، فيزيوتراپي و علوم توانبخشي، پزشكي شخصي سازي شده، بهداشت سالمندي و جمعيت، چالش هاي آموزش مجازي، طب سنتي و آب درماني، علوم تغذيه و بهداشت، بهداشت دهان و دندان، تحقيقات نظام سلامت، سلامت و پيشگيري، پژوهش در آموزش، پرستاري و مامايي، اخلاق در پژوهش، توريسم پزشكي، علوم پايه و پزشكي از راه دور است كه دانشجويان مقالات خود را در اين محورهاي مشخص ارسال و در بخش هاي مختلف به رقابت مي پردازند.
منبع خبر:
تسنیم
   تاریخ: ۱۴:۵۹ - ۲۹/۰۶/۱۴۰۱   بازدید: ۷