دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

افراد سمي براي زندگي مشترك چه كساني هستند؟
 
يك دكتري روانشناس در همدان گفت: برخي از افراد براي ازدواج و زندگي مشترك سمي هستند و در صورت انتخاب كردن چنين افرادي ، زندگي مشترك با مشكلات و تعارضات بسياري همراه خواهد شد.
افراد سمي براي زندگي مشترك چه كساني هستند؟ دكتر ياسر عزيزي سعيد در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه هيچ فردي كامل نيست و همه افراد داراي ويژگي ها و رفتارهاي نادرستي هستند، تصريح كرد: نمي توانيم اين افراد را دليل نابودي زندگي مشترك لحاظ كنيم اما برخي از رفتارها هستند كه مي تواند زندگي عاطفي و ازدواج را با خطرات و گرفتاري هايي مواجه كند.

وي افزود: افرادي كه داراي انواع مختلف اختلالات شخصيتي هستند به هيچ عنوان براي زندگي مشترك توصيه نمي شوند، اينگونه افراد به معناي واقعي كلمه زندگي رابراي همسر خود تلخ خواهند كرد.

وي با اشاره اي به اعتياد نيز گفت: اعتياد يكي ديگر از انواع اختلالات است و هرگونه وابستگي شديد و افراطي فرد به هرعاملي كه باعث شود شخص بدون آن مورد آشفته شود، اين اعتياد مي تواند در هر زمينه اي شود و فرد را معتاد به خود كند كه از اين قبيل اعتيادها مي توان به اعتياد انواع مواد مخدرو مشروبات الكلي،بازي هاي اينترنتي،فيلم هاي پورن و... مي توان اشاره كرد.
مهم ترين معيارهاي يك ازدواج موفق چيست؟

عزيزي سعيد يكي از اصلي ترين معيار هاي ازدواج را جذابيت ظاهري دانست و اظهار كرد:تا اين مورد وجود نداشته باشد حتي اگر بقيه مواردهم حاضر است پس ازمدتي فرد دچار دل زدگي مي شود در واقع اين مورد هماني است كه طرف ميگويد "به دلم نشست" به دل نشستن در هرفرد فرق ميكند وممكن است فرد الف از نظر من زيبا است اما از نظر شما نه .

اين روانشناس در ادامه ياد آور شد: اين مورد به گونه اي نيست كه با گذر زمان حل شود، درست است كه زيبايي بعداز مدتي معمولي مي شود اما نازيبايي و به دل ننشستن هيچ گاه عادي نخواهد شد و چه بسا فكر مشغولي هايي براي فرد و مقايسه همسرش با ديگران در ذهنش ايجاد كند و در نهايت اين روند منجر به دلسردي از همسر مي شود.

عزيزي سعيد ديگر معيار ازدواج را تناسب داشتن و نزديك بودن به لحاظ خانوادگي،فرهنگي و جهان بيني برشمرد و گفت: اين موارد تاثير زيادي در ايجاد آرامش در زندگي مشترك دارد و اين تفكر كه من با خود فرد ازدواج مي كنم به اين معني است كه خودش برايم مهم است نه خانواده اش، ديدگاه اشتباهي است، زيرا در طول زندگي ناگزير ارتباطاتي با خانواده فرد وجود دارد و هرچند اين رابطه تنگاتنگ هم نباشد اما در زندگي زوجين اثر گذار خواهد بود.

وي از نزديك بودن شرايط وديدگاه هاي اقتصادي دختر و پسر بيان كرد: هنگامي كه زوجين از نظر شرايط مالي به يكديگر نزديكتر شوند و از نظر ديدگاهي كه نسبت به خرج كردن درآمد و حتي نحوه ايجاد درآمد و به نوعي نظرشان نسبت به دخل وخرج يكسان و يا نزديك به هم شود تنش كمتري را در زندگي مشترك تجربه خواهند كرد.

اين روانشناسي با اشاره به نزديك بودن خلق وخوي و ارتباط با اطرافيان ،افزود: هر چه تفاهم بيشتري در ميزان ارتباط و معاشرت با خانواده و دوستان بين زوجين ايجاد شود خشنودتر خواهند بود.

وي افراد را از نظر تيپ شخصيتي به برونگرا و ميان گرا و درونگرا تقسيم و اظهار كرد: افراد برونگرا تمايل زيادي به رفت وآمد دارند و در ارتباطات باهيجان و گرم هستند، حال تصور كنيد فردي برونگرا با شخصي كه درونگراست ازدواج كند، فرد درونگرا كه در خانه ماندن را به بودن در جمع ترجيح مي دهد و زودتر از زوج برونگرايش خسته مي شود چون به هيجانات كمتري براي برانگيخته شدن نياز دارد.

عزيزي سعيد در ادامه گفت: گذشته از اختلاف نظراتي كه اين دو فرد براي برقراري ارتباط با ديگران دارند،در رابطه با خودشان نيز دچار مشكلاتي مي شوند و هرچه اين دو نفر در دو طرف پيوستار درونگرايي و برونگرايي باشند به همان ميزان دنياي متفاوتي را تجربه مي كنند و ازهم دورتر مي شوند.

وي در پايان به آخرين معيار ازدواج يعني داشتن موضوعات مشترك پرداخت و تصريح كرد: هر چه موارد مشترك بيشتر شود در نتيجه بهتر مي توان با يكديگر صحبت كرد و همكلام وهمراه شد در نتيجه صميميت عاطفي را به دنبال خواهد داشت كه اين موارد مشترك مي تواند علاقه مندي هاي مذهبي،سياسي،ورزشي،و... شود.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۰۴ - ۰۳/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۱۶