دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

تشخيص به موقع عاملي مهم در درمان بيماري هموفيلي
 
تشخيص به موقع بيماري هموفيلي، عاملي مهم و حياتي در درمان اين بيماري است.
تشخيص به موقع عاملي مهم در درمان بيماري هموفيليبه گزارش خبرگزاري صدا و سيما، مركز فارس،معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شيراز همزمان با هفته حمايت از بيماران هموفيلي گفت:بيماري هموفيلي از بيماري هاي با اختلالات خونريزي دهنده و وابسته به جنسيت افراد است كه در مردان شيوع بيشتري دارد، اگر چه بيماري هموفيلي ارثي است، اما در برخي موارد با جهش جديد ژنتيكي اتفاق مي افتد كه اين امر پيشگيري از آن را بسيار مشكل مي سازد.
دكتر اورنگ ايلامي با اشاره به اينكه اين بيماري به دليل اختلال در فاكتور هاي انعقادي 8 (هموفيلي A) و 9 (هموفيلي B) پديد مي آيد، ادامه داد: درمان بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات خونريزي دهنده تنها در كنترل خونريزي و تزريق فرآورده هاي انعقادي خلاصه نمي شود، بنابراين براي رسيدن به شرايط مطلوب و يا دست كم قابل قبول زندگي، توجه به ديگر جنبه هاي درماني بيماران نيز ضرورت دارد.
به گفته اين مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشكي شيراز، هموفيلي و ديگر اختلالات خونريزي دهنده از جمله بيماري هاي نادري هستند كه به دليل هزينه هاي درماني كه بر نظام سلامت تحميل مي كنند، به اين نتيجه مي رسيم كه بار بيماري ها به لحاظ مالي، سهم قابل توجهي از اعتبارات سلامت را به خود اختصاص مي دهند.
او با اشاره به هزينه هاي بسيار درمان بيماران هموفيلي در نظام سلامت، بر اهميت پيشگيري از بروز خونريزي در اين افراد نيز تاكيد كرد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، تشخيص درست هموفيلي را عاملي مهم و حياتي در روند درمان بيماران دانست و اظهار كرد: با وجود درمان هاي رايج كنوني، بيمار هموفيلي در صورت دسترسي به درمان هاي كافي، بايد طول عمري برابر افراد طبيعي جامعه داشته باشد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اعلام اينكه در استان فارس در شهر هاي شيراز، جهرم، فسا و لار بخش هموفيلي وجود دارد، يادآور شد: در حال حاضر 833 بيمار اختلال انعقادي در مركز آموزشي درماني شهيد آيت الله دستغيب شيراز، خدمات درماني لازم را دريافت مي كنند كه از اين تعداد، بيش از نيمي از آنان بيمار مبتلا به هموفيلي نوع A و مابقي بيمار هموفيلي نوع B و ديگر اختلالات انعقادي هستند.
دكتر ايلامي نياز اصلي بيماران با اختلال انعقادي در فرآيند درمان را دسترسي به فاكتور هاي انعقادي عنوان كرد و گفت: در حال حاضر با هماهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، همچنين پشتيباني سازمان هاي بيمه گر و دانشگاه علوم پزشكي شيراز، اين فاكتور هاي انعقادي كه هزينه بالايي نيز دارند به صورت رايگان در اختيار بيماران قرار ميگيرد.
به گفته معاون درمان دانشگاه، در حال حاضر بخش هموفيلي بيمارستان شهيد آيت الله دستغيب شيراز با حضور پزشك عمومي مقيم در بخش و حضور متخصصان هماتولوژي، خدمات درماني متعددي را به صورت رايگان يا با حمايت مالي بر اساس بسته حمايتي ابلاغي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به اين بيماران ارايه مي دهد.

او افزود: از جمله اين خدمات مي توان به تامين دارو هاي تخصصي فاكتور هاي انعقادي و تزريق آن، ويزيت هاي تخصصي، آزمايش هاي اختصاصي، انجام تزريقات داخل مفصلي، عمل تعويض مفصل، خدمات فيزيوتراپي و خدمات دندانپزشكي اشاره كرد.
   تاریخ: ۲۰:۲۹ - ۰۳/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۱۴