دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

مشاوره ژنتيك بهترين راه پيشگيري از تكرار دوباره معلوليت ها
 
سرپرست معاونت توسعه و پيشگيري اداره كل بهزيستي استان زنجان گفت: اطلاعات كم و نداشتن مشاوره ژنتيك به خصوص در مواردي كه بيماري ژنتيكي در خانواده وجود دارد، باعث تكرار دوباره بيماري ها مي شود.
مشاوره ژنتيك بهترين راه پيشگيري از تكرار دوباره معلوليت ها سكينه بيگلري در گفت وگو با ايسنا، در رابطه با تاثير مشاوره هاي ژنتيك در پيشگيري از ايجاد معلوليت ها، اظهار كرد: مشاوره هاي ژنتيك با افزايش سطح اطلاعات و آگاهي مردم، نقش مهمي را در انجام خدمات پيشگيرانه، مخصوصاً در پيشگيري از معلوليت ها ايفا مي كند.

وي افزود: بررسي هاي ژنتيكي نه تنها براي تشخيص ارثي بودن يك بيماري و چگونگي توارق آن اهميت دارد، بلكه از نظر پيش آگهي و امكان ابتلاي فرزندان بعدي و همچنين تشخيص در دوران جنيني و پيشگيري از تكرار مشكل نيز، حائز اهميت است.

اين مسئول تصريح كرد: اطلاعات كم مردم و نداشتن مشاوره ژنتيك به خصوص در مواردي كه بيماري ژنتيكي در خانواده وجود دارد، باعث تكرار همان بيماري در نسل هاي بعدي و تولد دوباره مي شود.

بيگلري در رابطه با استراتژي هاي بهزيستي در راستاي پيشگيري از معلوليت ها، ادامه داد: آگاهي سازي، حساس سازي و شناسايي خانواده ها و افراد پرخطر به همراه پيشگيري اوليه، انجام مشاوره ژنتيك و در صورت لزوم انجام آزمايش هاي ژنتيك، از استراتژي هاي بهزيستي در راستاي پيشگيري از معلوليت ها است.

سرپرست معاونت پيشگيري اداره كل بهزيستي استان زنجان با بيان اينكه مشاوره هاي ژنتيك در چهار مرحله قبل از ازدواج، قبل از بارداري، حين بارداري و مشاوره هاي تشخيص به خانواده هايي كه داراي فرزند معلول هستند انجام مي شود، عنوان كرد: يك مركز دولتي مشاوره ژنتيك در شهرستان زنجان به همراه دو مركز غيردولتي در شهرستان هاي زنجان و خدابنده فعاليت مي كنند كه در سال گذشته 901 نفر از مشاوره هاي ژنتيك بهره مند شدند و 152 خانواده نيز كه نيازمند دريافت يارانه هزينه آزمايش ژنتيك بودند، اين يارانه را دريافت كردند.

اين مسئول خاطرنشان كرد: بهترين راه براي تكرار نشدن اختلال هاي ژنتيكي و ناهنجاري هاي مختلف به ويژه در ازدواج هاي فاميلي، مشاوره هاي ژنتيكي بوده و با توجه به اينكه 60 درصد از معلوليت ها ناشي اختلالات ژنتيكي است، لازم است در اين رابطه حساس سازي شود.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۴:۵۱ - ۰۳/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۱۱