دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

گام محققان دانشگاهي در مسير توليد محصولات شارژي با حركان بدن
 
محققان دانشگاه صنعتي اميركبير با بررسي امكان توليد جريان الكتريكي از بارگذاري تناوبي كششي و كمانش حاصل از آن، در پيزوالكتريك PVDF، درصدد توليد محصولاتي هستند كه به عنوان مثال با حركات بدن انسان محصولاتي شارژي توليد كنند.
گام محققان دانشگاهي در مسير توليد محصولات شارژي با حركان بدنعكس دريافتي و تزييني است به گزارش ايسنا، بهرنگ عادلي، دانش آموخته دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري طرح «توليد لايه هاي نانوليفي PVDF/PU به منظور بررسي تأثير بارگذاري تناوبي كششي بر توليد جريان الكتريكي» با بيان اينكه جريان الكتريكي از مواد پيزوالكتريك در اثر فشار و يا ضربه بر مواد داراي خاصيت پيزوالكتريكي ايجاد مي شود، گفت: هدف از اجراي اين پروژه، بررسي امكان ايجاد جريان الكتريكي از طريق كشش و كمانش حاصل از كشش، در يك ماده پيزوالكتريك بود.

وي با اشاره به نتايج اين تحقيقات، افزود: با ايجاد شرايط مناسب و سرانجام توليد يك لايه ممزوج پليمري از دو نوع پليمرPVDF (پلي وينيليدين فلورايد) و PU (پلي اورتان) كه هر كدام داراي خواص ويژه اي هستند، مي توان به لايه اي بهينه جهت بررسي امكان توليد جريان الكتريكي از آن لايه رسيد.

مجري طرح اضافه كرد: اين دو پليمر يكي بر اثر فشار جريان ايجاد مي كرد و ديگري ذاتا قابليت اعمال كشش و داراي حالت الاستيكي تا چند برابر طول اوليه را داشت. با امتزاج اين دو و پيدا كردن حدود مناسب براي امتزاج، انتظار مي رفت تغيير كاربري اساسي در استفاده از پيزوالكتريك ايجاد شود.

عادلي كه اين طرح را با راهنمايي دكتر علي اكبرقره آقاجي و دكتر علي اصغر اصغريان جدي از اعضاي هيات علمي دانشگاه صنعتي اميركبير اجرايي كرده است، خاطر نشان كرد: اين تحقيق مرزهاي دانشي استفاده از پيزوالكتريك ها را بهبود بخشيد و زمينه علمي براي ساخت و طراحي بسياري از ساختارهايي را كه نياز به توليد جريان الكتريكي دارند، ولي محدوديت حركتي نيز دارند را فراهم كرد كه بتوانند از كشش و كمانش براي توليد جريان الكتريكي از يك پيزو الكتريك استفاده كنند.

اين محقق افزود: اين طرح مي تواند به صورت نيمه صنعتي اجرايي شود و كمك كننده تحقيقات ديگر باشد.

وي افزود: اين طرح و پويش علمي مشابه داخلي و خارجي ندارد و مزيت رقابتي آن فناوري جديد در امتزاج مواد پليمري و توليد جريان الكتريكي به روش نوين و گسترش انواع آلياژهاي پليمري است.

مجري طرح با اشاره به كاربردهاي پروژه گفت: با استفاده از اين محصول، امكان ساخت شارژهاي باتري قابل اتصال به بدن انسان در لباس هاي ورزشي وجود دارد كه در اثر حركات كششي دست و پا در حين تحرك و يا ورزش به عنوان مثال يك باتري موبايل را شارژ كند.

به نقل از روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميركبير، عادلي افزود: همچنين با استفاده از نتايج اين تحقيق مي توان نانو سنسورهاي كششي ساخت كه در اثر ايجاد كشش جريان توليد كرده و امكان سنجش ميزان كشش با جريان الكتريكي توليد شده را بدست آورد.

وي افزود: با استفاده از اين محصول، امكان توليد انرژي در وسايل كه نياز با شارژ دارند، ولي امكان تعويض باتري آنها نيست و يا سخت است، وجود دارد و مي توان از آن براي مصارف پزشكي مانند باتري هاي قلب و ترميم كننده هاي فيزيوتراپي بهره برد.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۱۶ - ۲۷/۰۶/۱۴۰۱   بازدید: ۲۵