دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

42 درصد دانشجويان افكار خودكشي داشته اند
 
42 درصد دانشجويان افكار خودكشي داشته اند

نتايج يك نظرسنجي از دانشجويان در انگلستان نشان مي دهد 42 درصد دانشجويان افكار خودكشي داشته اند و 24 درصد از اين تعداد براي اولين بار در دوران تحصيل دانشگاهي اين افكار را تجربه كرده اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجويان ايران» به نقل از ايسكانيوز، تعطيل شدن مدارس و دانشگاه ها تنها نتيجه پاندمي كرونا نبود. اين بيماري با قرنطينه، كاهش شديد روابط اجتماعي و محدويت هايي كه به همراه داشت، سبب وارد شدن آسيب هاي رواني به دانشجويان شد.

در اين راستا و براي شناسايي آسيب هاي رواني ناشي از كرونا، موسسه انگليسي كيبل با انجام يك نظرسنجي، سلامت روان دانشجويان اين كشور را مورد بررسي قرار داده و نتايج آن را در گزارشي منتشر كرده است.

بيش از 12 هزار دانشجو از 140 دانشگاه در اين نظرسنجي شركت كردند و نتايج آن نشان مي دهد، حدود 42 درصد دانشجويان افكار خودكشي را تجربه كرده اند. از اين تعداد، 24 درصد يعني بيش از يك نفر از هر 10 دانشجو، مي گويند كه افكار خودكشي اولين بار در دوران تحصيل دانشگاهي براي آن ها ايجاد شده است. همچنين 16 درصد گفته اند در يك سال گذشته، افكار خودكشي داشته اند.

كيبل، مركز مشاوره تحقيقات بازار دانشجويي انگليس است كه اين نظرسنجي را در دوران پاندمي كرونا انجام داده است. اين نظرسنجي نشان مي دهد با ادامه محدوديت هاي اجتماعي و ساير تاثيرات شيوع بيماري، 45 درصد گفته اند از معاشرت حضوري يا آنلاين با ديگران اجتناب كرده اند و همچنين 55 درصد دانشجويان گفته اند هر روز يا حداقل يك بار در هفته احساس تنهايي مي كنند.

گزارش اين مركز نشان مي دهد؛ انزوايي كه دانشجويان تجربه مي كنند، سلامت روان آن ها را به طور قابل توجهي كاهش مي دهد. به طوري كه چهار نفر از هر 10 دانشجو (39 درصد) گفته اند كه سلامت رواني شان از زمان ورود به دانشگاه كمتر شده و 53 درصد هم از تجربه هفت علامت ضعف رواني در مدت يكسال گذشته، خبر دادند.

افكار خودكشي در دانشجوياني كه سطح اقتصادي و اجتماعي پايين تري داشته اند، بيشتر بوده است. ديگر يافته اين نظرسنجي است.

42 درصد از دانشجويان در پاسخ به اين سوال كه چرا وقتي احساس كرده اند مشكلي وجود دارد، به مراكز مشاوره دانشگاه مراجعه نكرده اند؟ گفته بودند نمي دانستند به مشاور چه بگويند و چگونه احساسات خود را بيان كنند.

17 درصد دانشجويان در مورد مشكلات خود با هيچ كس صحبت نمي كنند

يكي از نتايج تامل برانگيز اين گزارش اين است كه 17 درصد دانشجويان در مورد مشكلات خود اصلا با هيچ كس صحبت نمي كنند، نه خانواده، نه دوستان و نه استادان.

در اين گزارش آمده است؛ معرفي منشور بهداشت روان در بين دانشگاه ها نخستين گام براي كمك به دانشجويان است. همچنين لازم است استانداردهايي تعريف شود كه بر اساس آن مسئوليت پذيري دانشگاه ها ارزيابي شود. به عبارت ديگر، تجربه و صداي دانشجو بايد مبنا و محور تصميم گيري هاي دانشگاه باشد.

موسسه كيبل در نهايت راهكارهايي را براي حفظ سلامت دانشجويان به دانشگاه ها ارائه مي دهد؛ نخست اين كه سلامت روان دانشجويان بايد از ابتداي ورود به دانشگاه سنجيده شود. دوم، سطح مناسبي از پشتيباني بايد در دانشگاه ها فراهم شود و دسترسي به اين پشتيباني ها براي دانشجويان آسان و طبيعي باشد.

در مرحله بعدي، دانشگاه ها موظف اند به دانشجويان ياد بدهند كه سلامتي روان چيست و چگونه آن را حفظ كنند؟ همچنين بايد به دانشجويان كمك شود تا با زندگي در دانشگاه سازگار شده، دوستان صميمي پيدا كنند و از تنهايي رها شوند. به نظر مي رسد ضروري است كه روساي دانشگاه هم سوگند بقراط را ياد كنند كه بر اساس آن، پيشگيري بهتر از درمان است.
   تاریخ: ۱۰:۵۷ - ۳۰/۰۴/۱۴۰۰   بازدید: ۳