دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

بسته ویژه حمایتی بیمه سلامت برای 29 بیماری
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، اختصاص بودجه 5000 میلیارد تومانی جهت حمایت مالی از هزینه های درمانی بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را گامی مهم و ارزشمند به منظور كاهش هزینه های سنگین و كمرشكن سلامت دانست و اعلام كرد كه بسته های خدمتی در این بخش تدوین شده و پس از تصویب طرح در دولت، 29 بیماری در 3 ...
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، اختصاص بودجه 5000 میلیارد تومانی جهت حمایت مالی از هزینه های درمانی بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را گامی مهم و ارزشمند به منظور كاهش هزینه های سنگین و كمرشكن سلامت دانست و اعلام كرد كه بسته های خدمتی در این بخش تدوین شده و پس از تصویب طرح در دولت، 29 بیماری در 3 گروه بیماری تحت پوشش بیمه صد درصدی یا حداكثری قرار خواهند گرفت.
به گزارش سپید، محمدمهدی ناصحی در گفت وگو با ایسنا به برگزاری هشتاد و هشتمین جلسه شورای عالی بیمه سلامت اشاره كرد و درباره جزئیات و مصوبات این جلسه گفت: «مصوبات خوبی در شورای عالی بیمه سلامت داشتیم. در بحث بیماران اوتیسم و معلولین مقرر شد تا تعرفه بخش خصوصی هم برای این بیماران پذیرفته شود و بر این اساس بیمه ها 70 درصد تعرفه ارائه خدمات بخش خصوصی را پرداخت كنند.»

وی در توضیح مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت برای ارائه خدمات به مبتلایان اوتیسم اظهار كرد: «خدمات اوتیسم شامل اقدامات تشخیصی، درمانی، دارویی، توانبخشی و بستری است. مهم ترین بخش حوزه توانبخشی، كاردرمانی و مشاوره های روانشناسی است كه تاكنون در بسته های خدمتی وجود نداشت؛ البته از سال گذشته تعرفه دولتی آن را برقرار كردیم ولی خوشبختانه از امسال تعرفه بخش خصوصی این امر هم (تا 70 درصد پوشش بیمه ای) محقق شده است. امیدواریم این امر در سلامت بیماران نقش مثبتی داشته باشد.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در این باره ادامه داد: «سن ارائه خدمات بیمه ای به مبتلایان اوتیسم نیز از 6 سال به 12 سال افزایش یافت تا همه كودكان زیر 12 سال بتوانند از خدمات بهره برند؛ البته دوره طلایی خدمت رسانی 6 سال اول است اما باز هم پوشش خود را گسترش دادیم.»

ناصحی تاكید كرد: «با اطلاعاتی كه از معاونت درمان وزارت بهداشت و انجمن اوتیسم می گیریم، مبتلایان اوتیسم در سامانه های ما نشان دار می شوند و به دنبال این امر می توانند در مراكز طرف قرارداد بیمه سلامت با تعرفه های مصوب اعلام شده در بخش خصوصی خدمات دریافت كنند.»

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی بیمه سلامت مبنی بر پوشش دو داروی مهم بیماران خاص از جمله یك داروی بیماران تالاسمی بیان كرد: «برای داروی بیماران تالاسمی اختلاف قیمتی وجود داشت؛ به طوری كه در یك داروی آهن زدا تولید داخل، این بیماران باید 2800 تومان برای هر قرص بیشتر پرداخت می كردند كه این موضوع برداشته و مصوب شد ما قسمتی از داروی گران تر را پرداخت كنیم تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد. بنابراین برخلاف قوانین قبلی كه قیمت پایین تر برای پوشش انتخاب می شد، اكنون شرایط خوبی برای این بیماران فراهم شده است. بر این اساس اكنون هم داروی ایرانی و هم داروی خارجی برای بیماران تالاسمی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. پیش از این طوری بود كه داروی ایرانی گران تر از نوع خارجی تمام می شد، اما به دلیل استقبال از داروی ایرانی و عوارض كمتر آن، تولید داخلی این دارو نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفت تا پرداخت از جیب بیماران كمتر شود.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران همچنین درباره بسته حمایتی از بیماران خاص و صعب العلاج و اختصاص رقمی معادل 5000 میلیارد تومان در بودجه امسال برای این بیماران اظهار كرد: «طبق قانون این بیماری ها باید توسط بیمه سلامت و وزارت بهداشت شناسایی شود و دستورالعمل های مربوطه و بسته های خدمتی برای هر بیماری تدوین شود. این اقدامات طی دو ماه گذشته كه قانون در سیكل هیئت دولت و بررسی های مربوطه است، انجام شده است و اصلاحات لازم صورت گرفته است. امیدواریم این موضوع طی این هفته یا هفته آتی در هیئت دولت تصویب شده و آماده اجرا شود.»

وی تاكید كرد: «پس از تصویب این امر می بایست بسته های خدمتی در سامانه های ما بارگذاری شود كه بتوان هزینه های آن را پرداخت كرد. در مجموع 29 بیماری در 3 گروه بیماری در این طرح مشخص شده است كه بتوانیم پوشش بیمه حداكثری برای این بیماران برقرار كنیم كه شامل بیماران خاص و صعب العلاج است. به عنوان مثال EB جزو این گروه است كه همه خدمات را در قالب این بسته های خدمتی پوشش می دهیم، یا در مورد بیماری SMA بخش عمده ای از خدمات دارویی و توانبخشی در قالب این بسته های خدمتی پوشش داده خواهد شد.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: «از سوی دیگر به عنوان مثال 1000 بیمار نیازمند كاشت حلزون در كشور داریم كه قول دادیم 100 درصد هزینه های آنها را تحت پوشش بیمه ببریم. همچنین برای بیماران مبتلا به پاركینسون كه دستگاه Deep brain Stimulation استفاده می كنند نیز قول دادیم بیمه تا حداكثر توان، پرداخت هایی برای این بیماران داشته باشد. این ها مواردی از مجموع 29 بیماری مشخص شده برای پوشش حداكثری بیمه است. در مجموع نگاه ما این است كه هزینه های كمرشكن حوزه سلامت برای مردم را كاهش دهیم.»

وی در این باره گفت: «هزینه های درمانی برای مردم زیاد است و بر همین اساس نیز نگاه دولت و مجلس در این زمینه ویژه است؛ به طوری كه تصویب این پنج هزار میلیارد جهت حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج گام مهمی بوده و تا كنون نیز در كشور سابقه نداشته كه این صندوق «های ریسك» تشكیل شود و این بیماران به صورت ویژه دیده شوند. البته پیش از این پنج بیماری خاص را پوشش می دادیم اما این اقدام اخیر را تا كنون نداشتیم كه اقدام مهمی در جهت كاهش هزینه های مردم است و این گام دولت بی تردید درصدی از هزینه ها را كاهش می دهد. در مجموع در جاهایی كه مردم در زمینه هزینه های درمانی گرفتار بودند، هدفگذاری شده كه بتوانیم این هزینه های سنگین و كمرشكن را كاهش دهیم.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تاكید بر اینكه توجه به مناطق كمتر برخوردار در بیمه سلامت جزو اولویت ها است، بیان كرد: «در بخش پوشش جمعیت وضعیت مناسبی داریم كه آمار سال 2018 به ما می گوید رتبه 42 را در بین 111 كشور دارای شاخص لازم، به دست آوردیم. در بحث پوشش خدمات نیز رتبه كمتر از 50 داریم. اما در بُعد حفاظت مالی بیمه شدگان مقداری ضعف وجود دارد. بر همین اساس كاری كه امسال در كنار پوشش همگانی بیمه اتفاق افتاد، پوشش بیمه بیماران مزمن و صعب العلاج است؛ به این ترتیب به عنوان مثال كسی كه به سرطان مبتلا می شود دیگر دغدغه زیادی نداشته باشد. قرار است پوشش بیمه ای 29 بیماری به شكل 100 درصدی یا حداكثری باشد. حتی درصد پرداختی مردم بابت داروی بیماری های مزمن دیابتی و قلبی و عروقی هم در این طرح كاهش می یابند.»

وی در ادامه صحبت هایش از طرح آزمایشی سازمان بیمه سلامت برای ارائه خدمات در بخش خصوصی در منطقه محروم استان سیستان و بلوچستان (سراوان) خبر داد و تاكید كرد كه پس از حصول نتایج، این طرح به سایر مناطق محروم كشور تعمیم داده می شود.

ناصحی با اشاره به اهمیت هدایت افراد دارای بیمه همگانی به سمت مراكز طرف قراردادی كه این نوع خدمات را ارائه می دهند، بیان كرد: «بُرد بیمه ما بیشتر در بخش دولتی است ولی اگر در شهری امكانات دولتی برقرار نباشد، می توان گفت كه مردم می توانند به بخش خصوصی مراجعه كنند تا دسترسی افراد به خدمات بهبود یابد. بر این اساس مقرر شد طرح آزمایشی بیمه سلامت برای ارائه خدمات در بخش خصوصی در منطقه محروم شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان برقرار شود تا هنگام مراجعه افراد به مراكز خصوصی بتوانیم تا 70 درصد پوشش بیمه را برقرار كنیم. این طرح آزمایشی كم كم در سایر مناطق محروم نیز گسترش خواهد یافت.»

ناصحی همچنین به مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت در حوزه درمان ناباروری اشاره كرد و گفت: «در مورد ناباروری نیز تصمیمات خوبی گرفته شد تا تعرفه ناباروری در بخش خصوصی هم تا حد زیادی جبران شود و دسترسی مردم برای دریافت خدمات درمان ناباروری افزایش یابد. در مورد ناباروری ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی تا 90 درصد تحت پوشش بیمه است. در بخش خصوصی هم تعرفه دولتی پرداخت می شد كه نوع پرداختی ما تبدیل به «عمومی غیردولتی» شد. در مورد دانشگاه های علوم پزشكی كه در بخش دولتی ارائه خدمت ندارند هم تا 70 درصد تعرفه بخش خصوصی پروسه درمان ناباروری را پرداخت می كنیم.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب دستورالعمل اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری در جلسه اخیر شورای عالی بیمه سلامت تصریح كرد: «تعرفه ذاری خدمات پرستاری از سال گذشته تصویب شد و امسال دستورالعمل آن به تصویب رسید. اعتباری حدود 5000 تا 6500 میلیارد تومان در این بخش دیده شده است كه البته تنها مربوط به بیمه سلامت نیست و امیدواریم به درستی اجرا شود و رضایت جامعه پرستاری را به دنبال داشته باشد.»
منبع خبر:
روزنامه سپید
   تاریخ: ۱۱:۲۷ - ۰۷/۰۴/۱۴۰۱   بازدید: ۱۹۹