دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

دانش آموزي بدون مدرسه و مدرسه اي بدون معلم نخواهد بود
 
معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان اصفهان اعلام كرد: روز اول مهر 1401 هيچ دانش آموزي بدون مدرسه و هيچ مدرسه اي بدون معلم نخواهد بود.
 دانش آموزي بدون مدرسه و مدرسه اي بدون معلم نخواهد بود وجيهه فاضل در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه پيش بيني مي شود در سال تحصيلي جديد 510 هزار دانش آموز در دوره ابتدايي در استان اصفهان تحصيل كنند، اظهار كرد: تاكنون 91 هزار و 729 دانش آموز در پايه اول در مدارس استان ثبت نام كرده اند.

وي در مورد برنامه هاي اداره كل آموزش و پرورش استان براي شناسايي دانش آموزان واجب التعليمي كه ممكن است در مدارس ثبت نام نكرده باشند، گفت: يكي از برنامه ها و اولويت هاي آموزش و پرورش در راستاي سند تحول بنيادين، تأمين و بسط عدالت در برخورداري از فرصت هاي تعليم و تربيت و جذب كليه دانش آموزان شش سال تمام است. در اين راستا هر سال در چند مرحله با هماهنگي اداره ثبت احوال، ليست دانش آموزان واجدالشرايطي كه در مدارس ثبت نام نكردند احصا شده و با هماهنگي ساير ارگان ها نسبت به شناسايي و جذب حداكثري اين دانش آموزان اقدام مي شود.

اجراي برنامه انسداد مبادي بي سوادي

معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان از اجراي مديريت برنامه انسداد مبادي بي سوادي خبر داد و افزود: شناسايي، جذب و نگه داشت كودكان لازم التعليم، استفاده از ظرفيت دستگاه هاي برون سازماني از قبيل اداره كل بهزيستي، اداره كل دادگستري، مجمع خيرين و ... براي كمك به جذب كودكان بي بضاعت، كودكان كار و بد سرپرست، برگزاري نشست هاي تخصصي با مديران مدارس و راهبران آموزشي و تربيتي مدارس روستايي و كلاس هاي چندپايه و ائمه جماعات مساجد، شناسايي دانش آموزان لازم التعليم در سطح مناطق و نواحي به صورت جهادي همچون جست وجوي خانه به خانه از برنامه هاي آموزش و پرورش استان است.

وي همچنين به مشاركت با دفاتر تسهيل گري به منظور شناسايي دانش آموزان لازم التعليم و جذب و نگهداشت آنان در مدارس اشاره كرد و گفت: احصاء آمار دانش آموزان نيازمند كه در شرف ترك تحصيل هستند و حمايت خانواده ها و دانش آموزان به منظور نگهداشت آنان در مدرسه و نيز دريافت اسامي دانش آموزاني كه كودك كار هستند از اداره كل بهزيستي و پيگيري ثبت نام آن ها در مدارس به طور جدي دنبال مي شود.

فاضل به تمهيدات پيش بيني شده براي شروع سال تحصيلي جديد در استان اشاره و تأكيد كرد: روز اول مهر 1401 هيچ دانش آموزي بدون مدرسه و هيچ مدرسه اي بدون معلم نخواهد بود.

وي همچنين از زمينه سازي براي رعايت هر چه بهتر شيوه نامه هاي بهداشتي و ايجاد محيطي امن در مدارس خبر داد و گفت: توزيع به موقع كتب درسي، تكميل سنجش دانش آموزان ورودي پايه اول و شاداب سازي فضا و محيط مدرسه از برنامه هاي استقبال سال تحصيلي جديد است.

افزايش تعداد مدارس دو نوبته در استان

معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان از افزايش تعداد مدارس دو نوبته خبر داد و گفت: افزايش رشد جمعيت دانش آموزي به خصوص در مركز شهر، ورود اتباع خارجي به استان و شهرهاي بزرگ، غيرقابل استفاده بودن يكسري از مدارس به دليل فرسودگي و مواجه شدن با پديده فرونشست زمين و مهاجرپذير بودن شهر اصفهان به ويژه در نواحي 3، 4 و 5 از دلايل افزايش مدارس دو نوبته در استان است.

وي خاطرنشان كرد: آموزش امسال به صورت حضوري خواهد بود و استفاده از شبكه آموزشي شاد براي تكميل فعاليت هاي يادگيري دانش آموزان مورد استفاده قرار مي گيرد.

به گفته فاضل، با ورود معلمان فارغ التحصيل دانشگاه فرهنگيان و ماده 28 و همچنين به كارگيري دانشجويان دانشگاه فرهنگيان ورودي 98 به صورت حق التدريس، كمبود معلم در استان تا ميزان زيادي رفع شده است.

وي به برنامه هاي آموزش و پرورش استان براي جبران عقب ماندگي و مشكلات آموزشي دانش آموزاني كه پايه اول و دوم را به صورت غيرحضوري آموزش ديده اند اشاره و اظهار كرد: معرفي به پايگاه هاي رشد، اجراي طرح تثبيت يادگيري كه طي دو مرحله در بهمن ماه سال گذشته و تابستان امسال اجرايي شد، اجراي طرح مطالعه دقيق – يادگيري عميق (هر هفته يك كتاب داستان به همراه فايل صوتي و برگزاري آزمون در سطوح مختلف يادگيري) و پررنگ كردن نقش اولياء در زمينه يادگيري دانش آموزان از برنامه هاي پيش بيني شده براي جبران عقب ماندگي و مشكلات آموزشي دانش آموزان است.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۳۴ - ۲۷/۰۶/۱۴۰۱   بازدید: ۲۴