دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

ايمپلنتي براي بازيابي كامل شنوايي در ناشنوايان
 
يك دستگاه كاشت حلزون، شنوايي را حتي براي افراد كاملا ناشنوا بازيابي مي كند.
ايمپلنتي براي بازيابي كامل شنوايي در ناشنوايان به گزارش ايسنا و به نقل از آي اي، بيش از 1.5 ميليارد نفر در سراسر جهان از مشكل كم شنوايي رنج مي برند و انتظار مي رود تا سال 2050 اين رقم به 2.5 ميليارد نفر در سراسر جهان برسد.

پژوهش هاي زيادي در مورد افراد مبتلا به كم شنوايي و توسعه دستگاه هاي سمعك انجام شده است. يكي از اين پيشرفت ها دستگاه ايمپلنت يا كاشت حلزون Cochlear است كه به بازيابي شنوايي در افراد ناشنوا كمك مي كند.

از دهه 1970 پيشرفت هاي مختلفي در توسعه كاشت حلزون Cochlear صورت گرفته است. شركت Cochlear يك شركت پيشرو در توسعه سمعك ها و ايمپلنت هاي كاشت حلزون براي بازيابي شنوايي است.

اين دستگاه ها براي افرادي ساخته شده اند كه از كم شنوايي شديد به دليل آسيب گوش داخلي رنج مي برند و با استفاده از سمعك هاي معمولي خوب نمي شنوند.

پروتز كاشت حلزوني، ابزاري الكترونيكي است كه از طريق جراحي در گوش داخلي قرار مي گيرد و احساس شنيدن صدا در افراد ناشنوا يا كم شنوا را فراهم مي كند.

كاشت حلزون تنها شكل از مداخلات پزشكي است كه مي تواند به واسطه تحريك الكتريكي عصب شنوايي مقداري از شنوايي را به فرد ناشنواي مطلق بازگرداند.

در حدود سه دهه قبل، كاشت حلزون براي اولين بار به شكل ابزاري تك الكترودي كه عمدتاً براي افزايش توانايي لب خواني و كمك به فرد در آگاهي از صداها استفاده مي شد، معرفي شد، اما امروزه ابزارهاي چند الكترودي پيشرفته اي موجود هستند كه امكان مكالمات تلفني را نيز به كاربراني كه كاشت انجام داده اند، مي دهد.

دستگاه كاشت Cochlear اساساً نواحي آسيب ديده گوش انسان را دور مي زند تا صدا را به عصب شنوايي برساند.

دستگاه كاشت Cochlear علاوه بر كمك شنوايي كه ارائه مي دهد، به دليل آساني استفاده و عدم عوارض جانبي معمول، توجه عمومي را نيز به خود جلب كرده است، چرا كه عفونت پوست و خرابي دستگاه از عوارض اوليه كاشت حلزون است.

نتايج استفاده از كاشت Cochlear بر روي افراد بسيار متفاوت است. مطالعات متعددي در مورد اثربخشي كاشت حلزون بر روي موش ها انجام شده است. اين پژوهش نشان داد كه موش ها نيز مانند انسان واكنش هاي بسيار متفاوتي به آن دارند. تنوع در واكنش ها به فعاليت عصبي و پاسخ هاي رفتاري در ناحيه لوكوس سرولئوس(LC) مغز بستگي دارد.

نحوه استفاده از كاشت حلزون شنوايي Cochlear

كاشت حلزون Cochlear مستلزم اين است كه بيماران با جراح گوش و حلق و بيني كه يك عمل جراحي كوتاه را براي قرار دادن ايمپلنت انجام مي دهد، مشورت كنند. جراح يك برش كوچك در پشت گوش ايجاد مي كند و دستگاه را در گوش بيمار قرار مي دهد. افراد در طول جراحي ناراحتي كمي را تجربه مي كنند و خطر كلي كمي در اين فرآيند وجود دارد.

در ابتدا، پزشكان اين كاشت را فقط به افرادي كه كم شنوايي كامل داشتندt توصيه مي كردند. اما با پژوهش هاي پيشرفته اي كه در طول ساليان اخير انجام شده است، ثابت شده كه اين ايمپلنت ها براي افراد مبتلا به كم شنوايي نسبي نيز مفيد هستند.

علاوه بر اين، دانشمندان روي داروهاي احياكننده براي معكوس كردن كم شنوايي كار كرده اند.

كاشت حلزون شنوايي Cochlear چگونه كار مي كند؟

صداهايي كه مي شنويم از پرده گوش وارد قسمت داخلي مارپيچي شكل گوش ما مي شود كه به آن «حلزون گوش» مي گويند. اين صدا باعث خم شدن سلول هاي مويي روي حلزون گوش مي شود كه سيگنالي را از طريق اعصاب به مغز مي فرستد كه آنچه را مي شنويم، تفسير مي كند.

هر سلول حسي داراي فركانس بهينه اي است كه به بهترين نحو به آن پاسخ مي دهد. سلول هاي حلزون گوش به صداهاي با فركانس پايين (مانند حروف صدادار) پاسخ مي دهند و دانشمندان در تلاش براي توسعه سيستم هاي شنوايي پيشرفته تر هستند.

گفتني است كه دستگاه كاشت حلزون Cochlear موفق ترين سيستم شنوايي موجود است كه در آن الكترودها دقيقاً در حلزون گوش قرار مي گيرند.

طراحي دستگاه هاي كمك شنوايي امروزي بر اين فرض استوار است كه هر الكترود عصب را در فركانس هاي خاصي تحريك مي كند و به گونه اي كه تلاش مي كند از عملكرد سيستم شنوايي انسان تقليد كند.

محدوديت هاي دستگاه كاشت Cochlear

با وجود توسعه دستگاه هاي كمك شنوايي، هنوز محدوديت هايي در ارتباط با آنها وجود دارد. تعاريف غيراستاندارد و فرمول هاي محاسباتي منجر به عدم دقت در اثرات توانبخشي آنها مي شود. براي آزمايش دقت و اثربخشي اين ايمپلنت ها، بايد مطالعات بيشتري انجام شود و سيستم هايي براي ارزيابي و پيگيري ايجاد شود.

اين دستگاه ها هنوز در مرحله توسعه خود هستند و براي اطمينان از اثربخشي و امكان تبديل شدن به يك سمعك كاملا كاربردي در آينده به تحقيقات و مطالعات بيشتري روي بيماران نياز است.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۳:۵۸ - ۰۲/۱۰/۱۴۰۱   بازدید: ۳۲