دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

چرا احساس خستگی می کنیم؟
 
شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که دچار بدن دردهای شدید در طول روز شده باشید و دلیل خاصی هم برای دچار شدن به آن پیدا نکنید. در چنین حالتی آن قدر بدن درد و حس خستگی زیاد است که احساس می کنید، حرکت دادن یک لیوان آب هم برایتان مشکل است.
شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که دچار بدن دردهای شدید در طول روز شده باشید و دلیل خاصی هم برای دچار شدن به آن پیدا نکنید. در چنین حالتی آن قدر بدن درد و حس خستگی زیاد است که احساس می کنید، حرکت دادن یک لیوان آب هم برایتان مشکل است.

خستگی همشهری آنلاین: احتمالاً در چنین شرایطی با خود فکر می کنید حتماً به بیماری خاصی مبتلا شده اید که بارها و بارها این دردهای ناخوشایند و خستگی عجیب وغریب به سراغتان می آید. برای رفع این مشکل، ممکن است ساعت های زیادی را هم استراحت کنید ولی همچنان درد همراه با خستگی به قوت خود باقی است.

شما همچنین برای برطرف کردن دردهای ناشی از خستگی به مصرف انواع و اقسام قرص ها روی می آورید، ولی استفاده از این قرص ها هم چندان کمکی به شما نمی کند. «علیرضا پاک قلب» پژوهشگر و کارشناس ارشد فیزیوتراپی به شما می گوید که دچار چه مشکلی هستید و برای برطرف کردن آن چه باید بکنید.

وقتی کیفیت زندگی کم می شود سندرم خستگی مزمن یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد دچار آن هستند و خیلی ها، دلیل اصلی ابتلا به این سندرم را نمی دانند علائم ناشی از عارضه، باعث کاهش کیفیت زندگی آن ها می شود. به طور کلی در هر جامعه ای، حدود 5 تا 7 درصد افراد به این سندرم مبتلا هستند.

سندرم خستگی مزمن، در واقع یک بیماری عضلانی، اسکلتی محسوب می شود که ابتلا به آن، ناشی از مشکلات روحی و روانی است. ابتلا به این سندرم در میان سالی بیشتر دیده می شود و افرادی که در سنین 30 تا 40 سال هستند بیش از سایرین دچار ابتلا به این سندرم می شوند.

درد ناشی از خستگی به سراغتان آمده؟ سندرم خستگی مزمن، علائم مختلفی می تواند داشته باشد که مهم ترین آن، درد است.

درد ناشی از ابتلا به سندرم خستگی مزمن، می تواند قسمت های مختلف بدن را درگیر کند یا فقط باعث ایجاد درد در یک نقطه از بدن شود. درد ناشی از سندرم خستگی مزمن به صورت عضلانی یا اسکلتی است، این دردها می توانند به صورت همزمان در عضلات و اسکلت بدن به وجود بیایند.

این سندرم می تواند با علائم دیگری همراه باشد که می توان به نداشتن انرژی اشاره کرد. افرادی که دچار سندروم خستگی مزمن می شوند به دلیل درد ناشی از این سندرم و خستگی، نمی توانند به راحتی کارهای روزانه خود را انجام بدهند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

این دسته از افراد وقتی کار سبک انجام می دهند، سریعاً دچار خستگی و درد عضلانی می شوند. پاها و کمر بیش از بقیه قسمت های بدن دچار علائم سندرم خستگی مزمن می شوند. همچنین بین دو کتف و ستون فقرات نیز می توانند دچار علائم این سندرم شوند. عضلات گردن در زمانی که فرد در طول روز زیاد کار می کند، ممکن است دچار درد و گرفتگی شود.

اشتباه نگیرید گاهی اوقات سندرم خستگی مزمن با رماتیسم اشتباه گرفته می شود چون سندرم خستگی مزمن و رماتیسم علائمی شبیه به یکدیگر دارند. تا زمانی که افراد، آزمایش ندهند و احتمال ابتلا به رماتیسم در آن ها رد نشود، نمی توان علت درد را به صورت قطعی، سندرم خستگی مزمن دانست. چنانچه مشکل بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن، به اشتباه رماتیسم تشخیص داده شود و این بیماران از داروهای مخصوص افراد مبتلا به رماتیسم استفاده کنند و بهبود حاصل نشود، می توان متوجه شد که ابتلا به سندرم خستگی مزمن، به اشتباه رماتیسم تشخیص داده شده است.

این دسته از افراد با مصرف داروهای مبتلایان به رماتیسم، ممکن است در ابتدا کمی با کاهش درد مواجه شوند که دلیل آن به مسکن و ضدالتهاب بودن این داروها برمی گردد ولی با گذشت زمان، اثر این داروها از بین می رود و درد همچنان به دلیل تشخیص نادرست باقی است.

متهمی به نام آلودگی هوا شاید این سؤال به ذهن خیلی از افراد برسد که چه عواملی می تواند در ابتلا به این نوع سندرم نقش داشته باشد، در جواب به این سؤال باید گفت که عوامل زیادی در ابتلا به این سندرم نقش دارند. برای مثال آن دسته از افرادی که زندگی شهری دارند، بیش از سایر افراد دچار سندرم خستگی مزمن می شوند چون شهرنشینی با بالا رفتن استرس، اضطراب و... همراه است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که یکی دیگر از دلایل ابتلا به سندرم خستگی مزمن، می تواند آلودگی هوا باشد و ساکنان شهرهای بزرگ بیش از سایرین در معرض آلودگی هوا قرار دارند. عوامل دیگری هم در ابتلا به سندرم خستگی مزمن نقش دارند که می توان به شرایط محیطی اشاره کرد. سن، عامل دیگری است که در ابتلا به این سندرم می تواند نقش داشته باشد. جنسیت نیز، در ابتلا به سندرم مزمن نقش دارد، طوری که ابتلا به این سندرم در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود.

حرص نخور، خسته می شوی یکی از مهم ترین علائم سندرم خستگی مزمن، فشارهای روحی و روانی است که به فرد وارد می شود. آن دسته از افرادی که بارها و بارها دچار استرس های شدید می شوند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به سندرم خستگی مزمن هستند. اضطراب، یکی دیگر از مواردی است که باعث ابتلا به سندرم خستگی مزمن می شود. افسردگی همچنین می تواند با برانگیختگی عضلانی همراه باشد در نتیجه افراد مبتلا به افسردگی بیش از سایرین دچار ابتلا به سندرم خستگی مزمن می شوند. آن دسته از افرادی که بیش از اندازه در محیط های غمگین قرار می گیرند هم مستعد ابتلا به سندرم خستگی مزمن هستند.

از متخصص روماتولوژی کمک بگیرید برای اینکه بتوان گفت فردی به صورت قطعی به سندرم خستگی مزمن مبتلاست یا نه، باید در وهله اول فرد توسط متخصص روماتولوژی، معاینه و بررسی شود. بعد از اینکه احتمال ابتلا به سایر بیماری ها رد شد، فرد از نظر ابتلا به سندرم خستگی مزمن، مورد بررسی قرار می گیرد. فردی که به سندرم خستگی مزمن مبتلا باشد، باید علائم مختلف ابتلا را حداقل تا سه ماه داشته باشد.

درد باید به صورت قرینه یا غیر قرینه، برای فرد مبتلا وجود داشته باشد. افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن، معمولاً دچار مشکل اختلال در خواب هستند. علائم این دسته از افراد وقتی خوب استراحت می کنند و فشار روحی و روانی کمتری برایشان به وجود می آْید، کاهش پیدا می کند.

نکته ای که برای تشخیص مبتلایان به سندرم خستگی مزمن، باید در نظر داشت این است که علائم این دسته از افراد همیشگی نیست یعنی گاهی این علائم به وجود می آید و گاهی از بین می رود. افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن، معمولاً به مشکلات گوارشی مبتلا هستند و احساس ترش کردن دارند. افرادی که به سندرم روده ی تحریک پذیر مبتلا هستند یا کولیت اولسروز (ulcerative colitis) دارند نیز، می توانند به صورت همزمان دچار سندرم خستگی مزمن شوند، چون در همه این بیماری ها استرس، اضطراب و افسردگی می تواند نقش داشته باشد.

خسته های آسیب پذیر سندرم خستگی مزمن علاوه بر اینکه کیفیت زندگی افراد را کاهش می دهد، باعث ایجاد برخی از مشکلات برای فرد مبتلا می شود. برای مثال افرادی که به سندرم خستگی مزمن دچار هستند، بیش از بقیه افراد آسیب می بینند بدین معنی که این دسته از افراد، زمانی که یک فعالیت بدنی را به شکل نادرست انجام می دهند، بیش از سایرین دچار آسیب تاندونیت (التهاب تاندون همراه با پارگی میکروسکوپی- Tendinitis or Tendonitis) یا آسیب های دیگر خواهند شد. این دسته از افراد مستعد ابتلا به آرتروز هستند و ممکن است به آرتروز مبتلا شوند.

نکته هایی برای کاهش خستگی با اینکه دلیل ابتلا به سندرم خستگی مزمن به مسائل روحی و روانی برمی گردد، ولی انجام برخی کارها می تواند به بهبود وضعیت این دسته از افراد کمک کند.

آن دسته از افرادی که به سندرم خستگی مزمن مبتلا هستند باید تا جای ممکن قبل از نیمه شب بخوابند و صبح ها زود بیدار شوند تا دچار مشکلات جدی نشوند.

افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن نباید کمتر از 8 ساعت بخوابند چون خواب کم باعث تشدید مشکلات این دسته از افراد می شود.

این دسته از افراد باید از خوردن قندهای ساده (شکلات، شیرینی و ...) بپرهیزند.

مبتلایان به سندرم خستگی مزمن باید روزانه به مدت 30 دقیقه پیاده روی کنند.

این دسته از افراد نباید در شرایط تنش زا قرار بگیرند.

مواد غذایی که در آن ها ویتامین گروه ب (B) وجود دارد باید توسط این دسته از افراد استفاده شود.

افرادی که علائم ابتلا به این سندرم را دارند باید از نظر کم خونی، مشکلات هورمونی، تیروئید و کمبود ویتامین ها و موادمعدنی مثل کلسیم مورد بررسی قرار بگیرند.

مبتلایان به سندرم خستگی مزمن باید به اندازه کافی استراحت کنند.

خانم های باردار نباید در معرض استرس و افسردگی قرار بگیرند، ضمن اینکه این دسته از افراد باید مراقب ساختار بدنی خود باشند تا زمینه ابتلا به سندرم خستگی مزمن بعد از بارداری برای آن ها به وجود نیاید.

مبتلایان به سندرم خستگی مزمن باید به اندازه کافی از روغن زیتون و جوانه گندم استفاده کنند تا علائم ناشی از سندرم خستگی مزمن در آن ها کاهش پیدا کند.
این دسته از افراد نباید از غذاهای حاضری به ویژه فست فود استفاده کنند.
منبع خبر:
همشهری
   تاریخ: ۱۵:۱۹ - ۱۲/۰۶/۱۴۰۲   بازدید: ۱۳۰