دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند
 
تهران- ایرنا- ده ها شرکت دانش بنیان و فناور امسال محصولات و تجهیزاتی برای رفاه حال زوار اربعین حسینی (ع) در چندین حوزه از جمله ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، حمل و نقل و لجستیک، بیمه، صنایع خلاق و فرهنگی طراحی و آماده کرده اند.
دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند تهران- ایرنا- ده ها شرکت دانش بنیان و فناور امسال محصولات و تجهیزاتی برای رفاه حال زوار اربعین حسینی (ع) در چندین حوزه از جمله ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، حمل و نقل و لجستیک، بیمه، صنایع خلاق و فرهنگی طراحی و آماده کرده اند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، به دلیل وجودروایات معتبر فراوان، زیارت مرقد حضرت امام حسین (ع) در میان امامان شیعه اهمیت ویژه ای یافته است؛ خصوصاً زیارت کردن ایشان در روز اربعین شهادت ایشان، که بر آن تأکید شده و حتی از نشانه های مؤمن دانسته شده است.

از این رو خیل عظیمی از عاشقان امام حسین هرساله در مراسم اربعین با پای پیاده خود را به مرقد مطهر آن حضرت می رسانند و این پیاده روی از نقاط مختلف عراق به طرف کربلا و با هدف زیارت انجام می شود و بیشتر زائران، از مسیر نجف به کربلا می روند.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

این رویداد را بزرگترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان دانسته اند به گونه ای که هر در سال های اخیر با وجود شیوع ویروس کرونا، بیش از20 میلیون زائر در این راهپیمایی شرکت کردند. کشور ما نیز به عنوان پایگاه شیعیان جهان هر سال حضور پررنگی در مراسم اربعین دارد به نحوی که در سال 1401 بیش از 5.3 میلیون نفر زائر ایرانی در این مراسم شرکت کردند.

پیش بینی می شود امسال با وجود تدابیر و اقدامات صورت گرفته حضور بیش از چهار میلیون زائر ایرانی را در مراسم پیاده روی اربعین شاهد باشیم.

اما امسال ده ها شرکت دانش بنیان و فناور محصولات و تجهیزاتی در چندین حوزه از جمله ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، حمل و نقل و لجستیک، بیمه و صنایع خلاق و فرهنگی برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی آماده ارائه کرده اند.

سامانه مسیریابی و زیارت مجازی

شرکت دانش بنیان فناوری خلاء کهربا سامانه ای برای مسیریابی و معرفی مسیر اربعین در قالب واقعیت مجازی و مکان یابی و ارائه خدمات موکب ها روی نقشه به صورت زیارت مجازی طراحی کرده است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

سکوی ردیابی افراد

شرکت دانش بنیان ایده پردازان پارسی فردا سکویی برای ردیابی افراد تهیه کرده است که این سکو می تواند برای سفرزیارتی اربعین جهت پیداکردن همراهان اربعینی برای جمع شدن دریک محل به کار آید.

نقشه اطلاعات مکانی

شرکت دانش بنیان فن آوران هوش مکانی نیز موفق به طراحی نرم افزاری برای نقشه اطلاعات مکانی با رویکرد جمع سپاری مردمی با تاکید بر نقشه و اطلاعات مکانی در دسته های اساسی زیرساختی و گزارشات مردم نهاد آفالین و آنالین، موقعیت کاربر و مسیریابی ثبت مکان و عکس و فایل شناسنامه مکان های موجود شده است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

سامانه «اولین موکب»

یک گروه تحقیقاتی دانش بنیان نیز، دست به اقدام جالبی زده اندو سامانه ای به نام «اولین موکب» را راه اندازی کرده اند تا با کمک آن هر کس برای رفتن به کربلا نیاز به وسیله دارد بتواند به راحتی تهیه کند و راهی این سفر معنوی شود.

اولین موکب در واقع سامانه ای است برای پیدا کردن همسفر. بعضی از زائران برای رسیدن به مرز از وسیله شخصی استفاده می کنند بعضی هم راننده اتوبوس هستند. آنها با مراجعه به این سامانه تعداد صندلی خالی یا افرادی که می توانند به عنوان همسفر همراهی کنند را در سامانه ثبت می کنند. کسانی هم که وسیله ندارند در سامانه نام خود را ثبت می کنند. بر اساس اطلاعات ثبت شده زوار همسفر هم می شوند.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

این سامانه به کار موکب ها هم می آید به طوری که خادمان موکب ها در صورت نیاز به پزشک، نیروهای خدماتی، دارو و هر وسیله دیگری می توانند احتیاج خود را در سامانه ثبت کنند. از سوی دیگر کسانی که تمایل به همکاری دارند آمادگی خود را برای یاری رساندن اعلام می کنند. داشتن راهنمای زوار و نقشه مسیریاب از دیگر امتیازهای این سامانه است.

نرم افزار فانوس

اپلیکیشن فانوس ابزاری دانش بنیان، هوشمند، مشارکت افزا، هدایتگر و مردمی است با کمک نخبگان و دارندگان عناوین در المپیادهای ملی و بین المللی طراحی و تولید شده و رسالت فانوس در اربعین حسینی (ع) ایجاد ظرفیت برای تبدیل هر زائر به یک خادم و رفع حداکثری مشکلات و نقایص در حریم امام (ع) توسط عاشقان و دلدادگان خاندان عصمت و طهارت (ع) است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

حتی اگر توان هل دادن یک ویلچر برای 100 متر را دارید می توانید به کمک فانوس به فردی که نیاز به کمک دارد خدمت کنید و از یک زائر مبدل به یک خادم حسینی (ع) شوید. یا اگر پزشک هستید و قصد دارید در مدت حضور در پیاده روی نیم ساعت از زمان خود را به خدمت بپردازد، این ظرفیت برایتان ایجاد می شود تا به بیماری که در نزدیکی شماست خدمت کنید.
با بهره بردن از ظرفیت های هوش مصنوعی فانوس گمشدگان خود را به راحتی پیدا کنید یا خانوادهای را از نگرانی نجات دهید
و بهترین پیشنهادها را جهت انتخاب مناسب ترین مسیرها، مرزها و سایر انتخاب هایتان به کمک ربات های موجود در نرم افزار به دست آورید.

گجت های هوشمند ردیابی افراد و خودرو

تولید GPS و ردیاب خودرو یکی از محصولات تولیدی فناوران شرکت های دانش بنیان است که برای مراسم اربعین امسال این گجت های هوشمند برای ردیابی افراد و یا خودروها ارائه شده است.

این محصول برای کودکان، افراد مسن مسافر اربعین حسینی مورد استفاده قرار گیرد به طوریکه کودک با فشردن یک دکمه موقعیت مکانی خود را اعلام کند و برای فعالسازی این ردیاب نیاز به شماره گیری ندارد. همچنین شماره تلفن های مورد نیاز در این محصول قابل ذخیره سازی است.

جی پی اس ردیاب کودکان و سالخوردگان

گروه خلاق و فناور توسعه ایمینو یک پرتال کنترل طراحی کرده است که این قابلیت را دارد که مسیر تردد فرزندانی که موبایل دارند را بر پایه جی پی اس ثبت کرده و به والدین نشان دهد.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

کاهنده دمای داخل موکب های بزرگ

شرکت دانش بنیان ابتکارصنعت فاطر تجهیزات مناسب مخصوص موکب های بزرگ اربعین جهت کاهش دمای هوای داخل موکب ها را طراحی کرده است.

دستگاه اکسیژه ساز و کمک تنفسی

شرکت دانش بنیان احیا گستر طب فرآیند دستگاه اکسیژن ساز خانگی، دستگاه کمک تنفسی سی پپ، دستگاه کمک تنفسی بای پپ، ماسک، دستگاه کمک تنفسی سی پپ و ونتیالتور و دستگاه پالس اکسیمتر را که می تواند برای زائران اربعین حسینی مورد استفاده قرار گیرد طراحی کرده است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

اطفای حریق واترمیست

شرکت خلاق و فناور تامین آب کویر هامون تجهیزاتی جهت تولید جریان واترمیست با قابلیت طراحی بر اساس دبی های مختلف جهت خنک کاری و همچنین اطفا حریق در فضاهای باز طراحی و ساخته است که برای خنک کاری در طول مسیر پیاده روی اربعین مورد استفاده قرار می گیرد.

ویلچرهای مکانیکی و برقی فوق سبک

شرکت دانش بنیان آوا یکتا سامانه نوین نیز موفق به طراحی و تولید ویلچرهای مکانیکی وبرقی فوق سبک برای زائران معلول علاقمند به پیاده روی اربعین حسینی (ع) شده است. این ویلچر کم وزن با وزن 25 کیلوگرم از امکان طی مسافت 15 کیلومتر با یکبار شارژ برخوردار است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

تداپان (TedaPan)، پانسمان پیشرفته نانوفیبری برای درمان انواع زخم ها

پژوهشگران شرکت دانش بنیان نانو ساختار کنعان، پانسمان پیشرفته نانویی را تولید کردند که در طیف وسیعی از زخم ها از جمله جراحی، سوختگی، زخم بستر، زخم دیابتی و حتی آفتاب سوختگی کاربرد دارد. این پانسمان پیشرفته به زائران اربعین حسینی کمک می کند تا با استفاده از آن، زخم هایی که ممکن است در اثر پیاده روی طولانی، روی پاها ایجاد شوند به سرعت التیام یابد.

پماد سوختگی و زخم و تاول

شرکت دانش بنیان پیشگام طب دایا نیز با فرموالسیون سوسپانسیون حاوی عصاره برگ گیاه چویر(چویل) و عصاره گیاه آویشن پمادی به منظور ترمیم کننده زخم و سوختگی و بهبود انواع سوختگی عرق سوز درمان تاول ترمیم و بهبود زخم التیام بخشی و ترمیم پوست طراحی کرده است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

کرم گیاهی برای رفع خشکی و ترک و اگزمای پوست

شرکت دانش بنیان ترانه های شفا بخش طبیعت نیز کرم درماسنت و کرم پیلیسنت دو محصول گیاهی بر پایه عصاره گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی، کالژن سازی برای تسریع در بهبود مشکلات مزمن پوستی از جمله بریدگی ها سوختگی ها و التهابات پوستی همچون خشکی و ترک و اگزمای طراحی کرد است.

اسپری طبیعی ضدمیکروب، ویروس، باکتری وقارچ

شرکت دانش بنیان مهر کشاورزی اکسیر فرآوران سبلان نیز یک اسپری آنتی میکروب تحت عنوان پاکسیر جهت درمان وجلوگیری ازبیماریهایی با عوامل ویروسی وباکتریایی مثل سرماخوردگی، التهابات گلو برای زائران اربعین حسینی طراحی و تولید کرده است.

دستگاه یونتوفورزیس در مدل های مختلف

شرکت دانش بنیان آریا پروشات رایکا نیز دستگاه شربت ریز اتوماتیک با سرعت پرکردن دویست لیوان در دقیقه برای سهولت پذیرایی و جلوگیری از تجمع و بازدهی بیشتر کار برای پذیرایی طراحی و ساخته است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

غربالگری سلامت قلب با محصول دانش بنیان

شرکت دانش بنیان جهان قلب آزمون فعال در حوزه تجهیزات پزشکی و درمانی قلب و عروق نیز با به کارگیری امکانات و تجهیزات نرم افزاری خود، در غربالگری سلامت قلبی زائران اربعین ایفای نقش می کند.

این شرکت فناور در یک کانکس بزرگ در مرز شلمچه مستقر شده و سعی کرده در این کانکس، امکانات و تجهیزات نرم افزاری و کادر درمانی خود را به نحوه کاملی مستقر تا به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه دهد.

پکیج آب شیرین کن ثابت و قابل حمل

شرکت دانش بنیان بنیان دانش پژوهان نیز موفق به طراحی و تولید دستگاه آب شیرین کن قابل حمل به منظور نصب در فواصل پیاده روی زائران برای تصفیه آب شده است که با حمل این دستگاه به منطقه نسبت به تصفیه و سالم سازی آب اقدام می شود.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

گوشی پزشکی دیجیتال با ماژول نرم افزاری

شرکت دانش بنیان نبض هوشمند سلامت نیز محصولاتی همچون گوشی پزشکی دیجیتال با ماژول نرم افزاری پلتفرم نبض آوا، دستگاه ECG پرتابل دستی با ماژول نرم افزاری پلتفرم نبض آوا، گجت های پزشکی و لوازم پزشکی از راه دور طراحی و ساخته است که می تواند مورد استفاده زائران اربعین حسینی قرار گیرد.

سیستم هوای فشرده مدیکال

شرکت دانش بنیان نفس یار طب طراح و سازنده هوای فشرده مدیکال و اکسیژن ساز در ظرفیت های 5 و 8 و 10 لیتری خانگی، آمبولانسی، بیمارستانی صحرائی برای موکب های زوار حسینی

ربات اسکلت توانبخشی اکسوپد ویژه راه رفتن معلولان

شرکت ایرانی دانش بنیان پداسیس نیز موفق به طراحی و ساخت ربات پوشیدنی اسکلت بیرونی پایین تنه شده است و در حال حاضر نسخه ششم آن برای استفاده از محیط های شهری و کلینیکی به عنوان یک ابزار کمک حرکتی در اختیار توان یابان کشور قرار گرفته است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

این ربات می تواند برای زائران حسینی که دچار فلج پایین تنه هستند، به ویژه توان یابان ضایعه نخاعی و افراد درگیر با ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین تنه مور استفاده قرار گیرد و تنها لازم است کاربر توانایی کافی در حفظ تعادل به وسیله دست هایش را داشته باشد.

دستگاه تصفیه آب گالن بحران با غشای سرامیکی

شرکت دانش بنیان دانش پژوهان صنعت نانو طراح و سازنده سامانه های تصفیه آب خانگی با قابلیت حفظ املاح مفید آب مثل کلسیم و منیزیم و حذف انواع آالیندهای میکروبی و ذرات معلق و زنگ آبه و کدورت و تولید سامانه های تصفیه آب سیار گالن بحران در ظرفیت های 20 و دویست لیتری و تولید سامانه های تصفیه آب شرب برای روستاها و موکب ها و تولید سامانه های تصفیه و باز چرخانی آب خاکستری موکب ها برای استفاده در فالش تانک ها و برای شستشو و فضای سبز

دستگاه تولید ازون محلول در آب به روش الکترولیز

شرکت دانش بنیان سپندکارا صنعت فارس نیز دستگاهی بدون خطر و ارزان تحت عنوان تولید ازون محلول در آب به روش الکترولیز برای تبدیل آب به یک ماده ضد عفونی کننده بوسیله الکترولیز آب جهت میکروبزدایی از آب، غذا، دست و صورت و از بین برنده قارچ و میکروب برای استفاده موکب ها طراحی و ساخته است.

دستگاه ضدعفونی کننده مواد غذایی آشامیدنی و ظروف

شرکت خلاق و فناور مهندسی و صنعتی فناوران رواق فیروزه ای موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با استفاده از اشعه فرابنفش به عنوان موثرترین فناوری استریل سازی مورد تایید سازمان غذا و دارو شده است.

این دستگاه قابل استفاده در موکب ها، هیات های فعال در طول سال مراکز فرهنگی و مذهبی ایستگاه های صلواتی سلف های ادارات دانشگاه ها مدارس بیمارستان ها کارخانه های صنایع غذایی مراکز نگهداری و فروش میوه سبزیجات مواد آشامیدنی مواد پروتئینی و غذا رستوران ها کترینگ ها و مراکز ارائه خدمات غذایی است.

دانش بنیان ها با محصولات فناورانه به یاری زوار حسینی آمدند

نرم افزار هوای اربعین

محققان پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی نرم افزار هوای اربعین شده اند، نرم افزاری که از قابلیت ارائه تمامی پیش بینی های نقطه ای گردوخاک و وضعیت هوا از جمله پیش بینی نقطه ای گردوخاک برای سه روز آینده، مقدار عددی آن بر اساس ذرات معلق در هوا و شدت آن بر اساس دسته بندی شش گانه همچون «سالم و خوب، متوسط، ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک» که به ترتیب با رنگ های سبز، زرد، نارنجی، قرمز، بنفش و سیاه قابل مشاهده است، برخوردار است.
منبع خبر:
ایرنا
   تاریخ: ۰۸:۲۲ - ۱۲/۰۶/۱۴۰۲   بازدید: ۸۶