دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

شرایط استخدام افراد دارای معلولیت
 
مدیرکل مراکز روزانه بهزیستی کشور درباره شرایط استخدام افراد دارای معلولیت توضیح داد.


افروز صفاری فرد، مدیرکل مراکز روزانه بهزیستی کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره استخدام افراد دارای معلولیت گفت: طبق قانون، معلولین می توانند از سهمیه 3 درصد اشتغال استفاده کنند.

این سهمیه به چه صورت است؟

او بیان کرد: وقتی دستگاه های اجرایی می خواهند مجوز استخدام را از سازمان اداری استخدامی بگیرند باید  3 درصد آن را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهند. بعد از این اتفاق شغلِ محل ها مشخص و در آزمون استخدامی درج می شود. افراد دارای معلولیت باید در آزمون ثبت نام کرده تا بتوانند از شغل محل های تعیین شده استفاده کنند.

صفاری فرد تصریح کرد: آزمون با شرایط استاندارد با مناسب سازی برگزار می شود. بعد از برگزاری آزمون  تعداد بیشتری از افراد معلول مورد پذیرش سهمیه قرار میگیرند. بعد از آزمون باید در کمیسیون های پزشکی و جلسات مصاحبه شرکت کنند. کمیسیون های پزشکی توسط دستگاه هایی  انجام می شود که می خواهند جذبشان کنند، اما مصاحبه را بخش توانبخشی انجام می دهد. 

او تصریح کرد: تا الان توانسته ایم هر ساله میزان پذیرش را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم. سال 95 تنها 182 نفر توانستند از قانون 3 درصد استفاده کنند ولی تا سال گذشته از 1439 سهمیه  528 نفر شرکت کرده و طبق آزمون  استخدام شده اند. یک سری اعتراضات هم وجود دارد که بیشتر به دلیل انتخاب اشتباه افراد معلول است. آن ها به درستی وضعیت خود را در سیستم تعیین نمی کنند.  اکثر دستگاه ها هم برای مصاحبه از نمایندگان بهزیستی کمک می گیرند که بتوانند فرصت خوبی را برای افراد معلول رقم بزنند.

چه تعداد می توانند در آزمون شرکت کنند؟

مدیرکل مراکز روزانه بهزیستی کشور  بیان کرد:به طور مثال در آزمون امسال 1439 سهمیه برای افراد معلول در نظر گرفته شده است که توسط دستگاه های اجرایی با در نظر گرفتن مدرک تحصیلی مشخص شده بتوانند از قانون 3 درصد بهره ببرند.

مشکلات استخدام افراد معلول 

صفاری فرد گفت:گاهی به دلیل انتخاب اشتباه گزینه با افراد عادی سنجش می شوند و یا مدرک تحصیلیشان با آن مدرک مد نظر تطابق ندارد. برخی از دستگاه ها به طور مثال وزارت آموزش و پرورش برای جذب افراد نابینا در قسمت آموزش با مشکلاتی رو به رو شده اند. در این بین باید افراد کم بینا یا نابینا دقت داشته باشند که مرحله آموزگاری را انتخاب نکنند. 

او بیان کرد: برخی دستگا ها مثل وزارت نفت سهمیه 3 درصد را ایجاد نکرده است، اما حالا این اتفاق در حال بروزرسانی است. تمام دستگاه ها و سازمان بهزیستی پیگیری های لازم را دارند تا بتوانند شرایط مناسبی را برای این دسته گروه ها ایجاد کنند.
   تاریخ: ۰۷:۵۷ - ۱۲/۰۶/۱۴۰۲   بازدید: ۹۸