دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲

این "کیف" را برای دانش آموزان بخرید
 
یک متخصص فیزیوتراپی از کوله پشتی به عنوان بهترین کیف برای دانش آموزان یاد کرد.
این دکتر محمد باقر صداقت جو در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وجود انواع مختلف کیف های دستی، شانه ای و کوله پشتی در بازار، کیف های کوله پشتی را بهترین نوع برای دانش آموزان عنوان کرد.

وی گفت: حمل اجسام به صورت یک طرفه در طولانی مدت موجب آسیب شدید به عضلات می شود، چرا که عضلات یک طرف بدن مدام در حال انقباض هستند و فشار بسیاری به آنها وارد می شود، بنابراین استفاده از کیف های دستی و شانه ای به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

وی افزود: همچنین حمل کیف های کوله پشتی بصورت یک طرفه هم توصیه نمی شود و هنگام حمل آنها باید از هر دو بند استفاده شده و کوله پشتی دقیقا روی قسمت پشت قرار گیرد.

وی افزود: بندهای کوله پشتی هم باید پهن باشند تا به درستی روی سرشانه ها قرار گیرند.

این فیزیوتراپ خاطرنشان کرد: بندهای کوله پشتی هم باید قابلیت تنظیم داشته باشد تا دانش آموز بتواند کوله پشتی را دقیقا روی قسمت پشت قرار دهد، چرا که قرارگرفتن کوله پشتی بالاتر از پشت و نزدیک به گردن فشار به مهره های گردن را افزایش می دهد و پایین تر بودن آن از قسمت پشت، آسیب به مهره های کمر را تشدید می کند.

صداقت جو با تاکید بر خرید کوله پشتی های سبک وزن گفت: برخی کوله پشتی در ابعاد بزرگ تولید شده و کلی وسایل اضافه به آن آویزان است که وزن آنها را بالا می برد.

وی گفت: کوله پشتی باید ساده و سبک باشد و با احتساب وسایلی که درون آن قرار می گیرد، نباید وزنش از دو تا نهایتا سه کیلوگرم بسته به جثه و توان دانش آموزان بیشتر باشد.

این فیزیوتراپ در خصوص جنس کوله پشتی هم گفت: جنس این کیف ها باید به گونه ای باشد که قابلیت تهویه به خصوص در قسمت پشت کیف را داشته باشد تا از تعریق بدن جلوگیری کند، لذا خرید کوله پشتی هایی با جنس پلاستیکی توصیه نمی شود.

صداقت جو بر خرید کوله پشتی های چرخ دار برای دانش آموزانی که مسیر پیاده روی آنها تا مدرسه طولانی است تاکید و اظهار کرد: چرخ دار بودن کوله پشتی موجب می شود دانش آموزان در بخشی از مسیر کوله پشتی را روی زمین به راحتی بکشند و خستگی سرشانه های آنها رفع شود.

این فیزیوتراپ در ادامه از والدین خواست تا حتما از کوله پشتی هایی با رنگ های شاد برای دانش آموزان خریداری کنند، چرا که این کار روی روحیه دانش آموزان اثرگذار است.

وی همچنین از والدین خواست تا از خرید کوله های گران قیمت و با ظاهری متفاوت خودداری کنند، چراکه این کار روی روحیه سایر دانش آموزان اثرگذار است و موجب ایجاد حسرت و ناامیدی در آنها می شود.

انتهای پیام
منبع خبر:
ایسنا
   تاریخ: ۱۰:۳۵ - ۱۹/۰۶/۱۴۰۲   بازدید: ۶۸