دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

حدود 6000 نفر پشت نوبت دریافت خدمات کمک توانبخشی شنوایی
 
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ضمن تشریح اقدامات و خدمات این سازمان به جامعه ناشنوایان و کم شنوایان گفت اکنون 5981 نفر پشت نوبت خدمات کمک توانبخشی شنوایی بوده که انتظار می رود تا پایان سال جاری به صفر برسد.
فاطمه عباسی سازمان بهزیستی

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ضمن تشریح اقدامات و خدمات این سازمان به جامعه ناشنوایان و کم شنوایان گفت اکنون 5981 نفر پشت نوبت خدمات کمک توانبخشی شنوایی بوده که انتظار می رود تا پایان سال جاری به صفر برسد.

فاطمه عباسی با اشاره به «نکوداشت هفته جهانی ناشنوایان» اظهار کرد: روز جهانی گرامیداشت افراد دارای معلولیت شنوایی هرساله در آخرین یکشنبه ماه سپتامبر برگزار می شود که امسال با 24 سپتامبر (برابر با 2 مهرماه) مصادف شد و به دلیل اهمیت توجه جامعه به این افراد مراسمی طی یک هفته (دوم تا هشتم مهر) برگزار می شود.

وی افزود: این هفته فرصتی است که موضوعات و چالش های پیش روی جامعه ناشنوایان و سخت شنوایان طرح شده و جامعه را نسبت به آنها آگاه می کنند. از دیگر اهداف این روز برجسته کردن تجربیات منحصر به فرد افراد ناشنوا از فرهنگ های مختلف اقصی نقاط دنیاست. در این روز طی رویدادهای گوناگون بر اهمیت مشارکت ناشنوایان در جامعه تاکید شده و به دیگران یادآوری می شود که «ناشنوایی برابر با ناتوانی نبوده بلکه روش متفاوتی از تجربه زندگی در دنیا است». نکته حائز اهمیت اینکه طی آگاه سازی جامعه سعی شده است عبارت «کر و لال» از واژگان معلولیت شنوایی حذف شود.

50 درصد علت ناشنوایی ها «ژنتیکی» و 25 درصد «ناشناخته» است

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات و آمار و عملکرد سازمان بهزیستی در خصوص توجه و حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت شنوایی در جامعه و کمک به حضور اجتماعی مؤثر در زندگی روزمره و توسعه دسترسی آنان، توضیح داد: آسیب شنوایی معلولیتی پنهان و دارای تاثیرات گسترده بر جنبه های مختلف رشد مهارت های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی فرد و خانواده وی است. میزان شیوع آن در زمان تولد بیش از دو برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در نوزادان است (2 تا 4 در هزار موالید دچار کم شنوایی شدید تا عمیق هستند). خوشبختانه تشخیص به موقع و مداخله به هنگام روند اثربخشی در خدمات و کاهش معلولیت را در پی داشته است.

به گفته عباسی، از علت موارد ناشنوایی 25 درصد به دلایل ناشناخته، 50 درصد علت ژنتیک و 25 درصد سایر موارد مانند (زردی، بیماری های مادر در حین بارداری و مسائل هنگام زایمان و....) بوده است.

وی با اشاره به تعداد افراد مبتلا به اختلالات شنوایی تحت پوشش سازمان براساس شدت معلولیت، گفت: 71 هزار و 846 تن از افراد تحت پوشش دچار اختلالات شنوایی خفیف، 120 هزار و 564 نفر دچار اختلالات شنوایی متوسط و 145 هزار و 414 نفر دچار اختلالات شنوایی شدید، 48 هزار و 861 نفر دچار اختلالات شنوایی خیلی شدید و 3191 نفر نامشخص هستند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: کودکان معلول هر 2 سال یکبار و موارد بزرگسال و معلولیت های غیر پیشرفته هر 5 تا 10 سال مورد بررسی وضعیت معلولیت در کمیسیون تخصصی مربوطه قرار می گیرند.

عباسی در ادامه سخنان خود درباره ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی به خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی، به فعالیت 118 مرکز روزانه توانبخشی اشاره کرد و گفت: این مراکز دارای ظرفیت اسمی 6100 نفر است که تعداد خدمت گیرندگان آن 5152 نفر و تعداد یارانه بگیران آن 5000 نفر است. تمام کودکان بهره مند از خدمات مراکز فوق به صورت 100 درصدی از پوشش یارانه برخوردار بوده و میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی از سوی سازمان به ازای هر کودک به مراکز مذکور بین 2 میلیون و 270 هزارتومان تا 2 میلیون و 560 هزار تومان در ماه (متناسب با درجه ارزشیابی مرکز)، است.

وی با اشاره به ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی به کودکان مبتلا به اختلالات شنوایی در قالب مراکز توانبخشی حرفه ای بالای 15 سال و ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی به توانخواهان کم شنوا و ناشنوا در قالب کارگاه های تولیدی حمایتی، افزود: دفتر امور توانبخشی آموزشی، حرفه ای و توانپزشکی برای توانخواهان کم شنوا و ناشنوا پس از طی دوره های آموزش حرفه ای در مراکز حرفه آموزی شرایط حضور در کارگاه های تولیدی حمایتی را فراهم آورده است تا توانخواهان بتوانند با استقلال نسبی در انجام قسمتی از یک حرفه توانایی کسب شده و بالقوه خویش را در راستای تولید یا ارائه خدمت به کار گرفته و با حضور در کارگاه های تولیدی حمایتی در این زمینه موفق شوند. طی سال گذشته 335 نفر از افراد دارای معلولیت شنوایی از خدمات کارگاه های تولیدی حمایتی بهره مند شده اند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درخصوص خدمات کاریابی و اشتغال به توانخواهان کم شنوا و ناشنوا در قالب مراکز پشتیبانی شغلی نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: مراکز پشتیبانی شغلی که با هدف تسهیل شرایط دستیابی به شغل پایدار توانخواهان کم شنوا و ناشنوا و به عنوان مؤسسه مجری در برقراری ارتباط با کارفرما و نظارت بر روند به کارگماری توانخواهان اقدام می کند، یکی از برنامه های دفتر مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور با هدف استفاده از حداقل توان افراد کم شنوا و ناشنوا جهت ایجاد شغل شایسته و ایجاد انگیزه و ارتقاء کیفیت زندگی این افراد است.

وی گفت: این مراکز با استخدام افرادی تحت عنوان مربی شغلی (J.C) مبادرت به ایجاد اشتغال برای توانخواهان می کند. در این مراکز معلولین آموزش حرفه ای و کارگاهی نخواهند دید. طی سال گذشته 332 فرد دارای معلولیت شنوایی از این مراکز خدمت گرفته اند.

حدود 6000 نفر پشت نوبت دریافت خدمات کمک توانبخشی شنوایی

عباسی در ادامه به وضعیت تامین وسایل کمک توانبخشی نیز اشاره کرد و گفت: 20 درصد از اعتبار وسایل کمک توانبخشی به مبلغ 445.154 میلیون ریال در سال 1401 به افراد دارای معلولیت شنوایی اختصاص یافته است. اکنون 5981 نفر پشت نوبت خدمات بوده که انتظار می رود تا پایان سال جاری به صفر برسد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درخصوص پیگیری های سازمان بهزیستی در زمینه کاشت حلزون شنوایی نیز بیان کرد: از سال 86 اعتبار قابل توجهی با پیگیری های به عمل آمده به امر کاشت حلزون اختصاص یافت که جهت کاشت حلزون و تعمیر و تعویض، هزینه می شود.

وی یادآور شد: خدمات هنری و هنردرمانی به توانخواهان اختلال شنوایی نیز با هدف به کارگیری هنر و قابلیت های آن در تقویت و سلامت بهداشت روان، ارتقای سطح کیفی زندگی این گروه از افراد جامعه، ارتقاء سطح آگاهی عمومی، تلفیق اجتماعی و کمک به مشارکت آنان در جامعه طراحی و در دو بخش ارائه می شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: در حال حاضر در 118 مرکز توانبخشی به 5152 توانخواه دارای اختلال شنوایی خدمات هنردرمانی ارائه می شود. ارائه خدمات خانواده محور از طریق مراکز مراقبت در منزل و مراکز ارائه خدمات توانبخشی در منزل، به 947 نفر از افراد دارای معلولیت (چند معلولیتی که دارای اختلال شنوایی نیز هستند) از طریق دفتر برنامه ریزی و نظارت مراکز توانبخشی مراقبتی از دیگر خدمات است.

عباسی درخصوص تسهیلگری اشتغال برای این افراد نیز گفت: تسهیلگری اشتغال 7040 نفر از ناشنوایان در سال 1401 و 1465 نفر از گروه هدف مذکور در 5 ماهه اول سال 1402 از طرق مختلف از جمله پرداخت تسهیلات اشـتغالزایی، پرداخت مشوق های حمایتی، مشاغل خانگی، تعاونیها، گروه های همیار و... محقق شده است.

کاهش سن تشخیص شنوایی از 3 به 1 تا 1.5 سال

وی با اشاره به دستاوردهای برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران نیز توضیح داد: پوشش حدود 14میلیون نفر در طول سال های اجرای برنامه (از سال 1384 الی 1401)، پوشش بیش از 92 درصد موالید زنده کشور در سال 1401، شناسایی بیش از 40 هزار نفر دارای اختلالات شنوایی از سال 1384 الی 1401، ارائه خدمات غربالگری شنوایی در حدود 700 واحد غربالگری شنوایی به صورت ثابت و سیار، استفاده از ظرفیت های بخش غیر دولتی در مراحل غربال، تشخیص و مداخله، کاهش سن تشخیص از 3 سال به حدود 1 تا 1.5 سال طی 2-3 سال اخیر(سنین قبل از سخن گفتن)، وجود کارشناسان مجرب و آموزش دیده و علاقمند ( برگزاری بیش از 40 کارگاه آموزشی در طول سالیان اجرا) و پوشش مناطق محروم و روستایی از طریق خرید خدمت از بخش غیردولتی از جمله دستاوردها محسوب می شود.

به گفته معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، باتوجه به عملکرد این برنامه در سطح کشور، ایران یکی از 7 کشور اصلی همکار برنامه با سازمان بهداشت جهانی در زمینه غربال شنوایی است.

عباسی همچنین به برنامه غربالگری شنوایی سنین 3 تا 5 سال (پیش دبستانی) اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال 1396 بصورت پایلوت آغاز و در حال حاضر با استفاده از حدود 200 دستگاه در کشور در حال اجرا بوده و تاکنون بیش از 700 هزار نفر تحت پوشش برنامه قرار گرفته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان دارای معلولیت و شهریه دانشجویان معلول تصریح کرد: 18هزار و 500 دانش آموز دارای معلولیت شنوایی بهره مند از کمک هزینه تحصیلی ( با سرانه سالانه 700 هزارتومان) و 1898 دانشجوی دارای معلولیت شنوایی شهریه دریافت می کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه درخصوص طرح ارتقای توانمندی افراد دارای معلولیت شنوایی، بینایی، آسیب نخاعی و سالمندان نیز افزود: این فعالیت به منظور ارتقاء دانش افراد در خصوص مهارت های زندگی و سبک زندگی سالم، آشنایی افراد تحت پوشش با مسائل روان شناختی مرتبط با نوع معلولیت، افزایش مشارکت افراد در فعالیت های اجتماعی و مطالبه گری، افزایش مسئولیت پذیری افراد نسبت به خود، خانواده و جامعه، افزایش تعاملات بین فردی و خانوادگی و جامعه با تغییر در نگرش نسبت به معلولیت اجرا می شود که در حال حاضر 1207 نفر با معلولیت شنوایی تحت پوشش این طرح هستند. در راستای جامعه پذیری افراد دارای اختلالات شنوایی پوشش سایر خدمات سازمان نیز از جمله اورژانس اجتماعی، خدمات مشاوره ای، بیمه های اجتماعی و خدمات مددکاری و حمایتی بویژه برای زنان سرپرست خانوار شامل این افراد می شود.

روز جهانی ناشنوایان سازمان بهزیستی فاطمه عباسی
منبع خبر:
پانا
   تاریخ: ۱۰:۵۳ - ۰۳/۰۷/۱۴۰۲   بازدید: ۱۷۸