دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

کنترل استرس و خشم در مدارس آموزش داده شود
 
تهران - ایرنا - عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: آموزش سلامت روان در دانش آموزان نقش پیشگیری اولیه در بروز اختلالات روانی را دارد و از شیوع آن در جامعه جلوگیری می کند به همین دلیل کنترل استرس و خشم از مهمترین مهارتی هایی است که باید در مدارس آموزش داده شود.
کنترل استرس و خشم در مدارس آموزش داده شود تهران - ایرنا - عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: آموزش سلامت روان در دانش آموزان نقش پیشگیری اولیه در بروز اختلالات روانی را دارد و از شیوع آن در جامعه جلوگیری می کند به همین دلیل کنترل استرس و خشم از مهمترین مهارتی هایی است که باید در مدارس آموزش داده شود.

به گزارش ایرنا از انجمن روانپزشکان ایران، غلامرضا حاجتی بر اهمیت کنترل آسیب های سلامت روان در سنین 12 تا 18 سالگی تاکید کرد و افزود: دانش آموزان در مقاطع مختلف با تغییرات و چالش های متفاوتی روبرو هستند، در کودکی که اولین بار راهی مدرسه می شود مسائل مرتبط با اضطراب و جدایی برجسته است و در نوجوانی که امتحان کنکور و ورود به دانشگاه را پیشرو داشته و مسائل مرتبط با تمرکز و استرس برجستگی دارد.

وی با این بیان که دانش آموزان در سنین 12 تا 18 سالگی دوران طوفانی نوجوانی را تجربه می کنند، اظهار داشت: چالش های متعدد از نظر جسمی و روحی روانی همراه با تغییرات هورمون جسمی و بلوغ و تغییرات مرتبط با هویت و شخصیت در این دوران وجود دارد که در صورت دور بودن از استرس و تنش و وجود محیط خوب شخصیت پایدار و با ثباتی را پیدا می کنند.

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: هر چقدر در این دوران آشفتگی های درون خانواده و جامعه بیشتر باشد تاثیر منفی در شکل گیری شخصیت و هویت نوجوانان خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: طبق پژوهش های صورت گرفته در سالیان اخیر، آموزش مهارت های زندگی نقش مهمی رو در سلامت روانی دانش آموزان ایفا می کند.

به گفته حاجتی، اولین مهارتی که برای دانش آموزان توصیه می شود مهارت کنترل استرس و بعد از آن مهارت کنترل خشم بوده که از اصلی ترین مواردی است که باید در کل جامعه آموزش داده شود و مهارت ارتباط بین فردی یکی دیگر از این موارد بوده و بسیاری از دانش آموزان در حل مسئله مشکل دارند که اینجا مهارت حل مسئله و مدیریت زمان به آنها کمک خواهد کرد.

وی افزود: آموزش این مهارت ها می تواند استرس ناشی از آموزش و تحصیل را در دانش آموزان رفع کند، رفتارهای پرخطر را در آن ها کاهش دهد و انگیزه تحصیل و پیشرفت را در دانش آموزان افزایش بدهد.

حاجتی با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای 18 الی 21 مهرماه با حضور بیش از هزار نفر از متخصصین و پزشکان سراسر کشور در سالن همایش های بیمارستان میلاد تهران، اظهار داشت: همایش سالانه انجمن روانپزشکان ایران بزرگترین رویداد علمی سالانه در حوزه دانش روانپزشکی در کشور می باشد که علاوه بر مرور دستاوردهای علمی جهان نتایج تحقیقات روانپزشکان ایرانی نیز در نشست های علمی ارائه می شود.

وی با اشاره به همزمانی آغاز این رویداد و شروع هفته سلامت روان، افزود: چهار سخنرانی کلیدی توسط اساتید برجسته کشور در خصوص مسایل روز روانپزشکی و بیست یک سمپوزیم در حوزه های مختلف تشخیص و درمان و توانبخشی بیماری های روانپزشکی غنای علمی کنگره را در کنار کارگاه های آموزشی افزایش خواهند داد.
منبع خبر:
ایرنا
   تاریخ: ۱۰:۱۱ - ۱۶/۰۷/۱۴۰۲   بازدید: ۱۵۱