دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

هنردرماني در درمان مبتلايان به ناتواني ذهني نقش موثري دارد
 
تهران - ايرنا - مدير گروه كاردرماني دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به نقش هنردرماني در درمان مبتلايان به ناتواني ذهني گفت: هنردرماني به طور گسترده براي درمان عقب ماندگي ذهني، اختلالات يادگيري، افت تحصيلي، اضطراب، افسردگي و وسواس اجباري استفاده مي شود.
هنردرماني در درمان مبتلايان به ناتواني ذهني نقش موثري دارد تهران - ايرنا - مدير گروه كاردرماني دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به نقش هنردرماني در درمان مبتلايان به ناتواني ذهني گفت: هنردرماني به طور گسترده براي درمان عقب ماندگي ذهني، اختلالات يادگيري، افت تحصيلي، اضطراب، افسردگي و وسواس اجباري استفاده مي شود.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي، نويد ميرزاخاني ضمن گراميداشت 30 تيرماه روز جهاني ناتواني ذهني، هنر درماني يا Art therapy را يكي از روش هاي درماني در اين افراد ذكر كرد و افزود: جلسات درمان نقاشي و موسيقي به همراه كاردرماني نشان داد كه هنر درماني بر بهبود مهارت هاي اجتماعي و افزايش عزت نفس اين افراد تأثير مي گذارد.

وي هنردرماني را درمان اختلالات رواني از طريق واسطه هاي هنري توصيف كرد كه درمانگر را ياري كرده و داراي مولفه هاي مختلفي نظير نقاشي درماني، نمايش درماني و موسيقي درماني است.

مدير گروه كاردرماني دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي با اشاره به تحقيقات انجام شده در زمينه بررسي تأثيرات هنر درماني بر عوامل روانشناختي مثبت مانند بهبود مهارت هاي اجتماعي و عزت نفس در افراد ناتوان ذهني گفت: نقاشي درماني مي تواند باعث تسهيل يادگيري، آموزش مهارت هاي اجتماعي، مهارت هاي ابراز وجود، اعتماد به نفس، كاهش استرس و اضطراب، عملكرد و افزايش قدرت شناخت و درك در حقارت ذهني شود.

ميرزاخاني نقش هنر درماني در روند درمان و توانبخشي عقب ماندگي ذهني را مهم برشمرد و ارزيابي آن در الگوهاي توانبخشي افراد معلول به ويژه در معلوليت ذهني با مشكلات رفتاري، كمبود مهارت هاي اجتماعي و اعتماد به نفس پايين را ضروري دانست.

وي ناتواني ذهني را به دليل محدوديت هاي شناختي از نظر مهارت هاي اجتماعي و عزت نفس، مشكل ساز عنوان كرد و افزود: ناتواني ذهني يا به تعبيرعام عقب ماندگي ذهني يكي از پيچيده ترين و دشوارترين مسايل در كودكان و نوجوانان است.

ميرزاخاني اظهار داشت: بر اساس تعريف پنجمين كتابچه راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني (DSM-5)، ناتواني ذهني اصطلاحي عمومي براي شرايط شايع و مادام العمر به دليل ناهنجاري هاي ساختاري و عملكردي در رشد شناختي فردي است.

به گفته ميرزاخاني، مهارت هاي اجتماعي مجموعه اي از مهارت هاي برقراري ارتباط ، حل مساله، تصميم گيري، جرات، تعامل با همسالان و خودمديريتي را شامل مي شود كه افراد مبتلا به ناتواني ذهني در مقايسه با همتايان عادي خود از نظر رشد اجتماعي داراي ضعف قابل توجه بوده و از ابزار لازم براي تأمين انتظارات اجتماعي برخوردار نيستند.

مدير گروه كاردرماني دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي با اشاره به عزت نفس پايين در مبتلايان به ناتواني ذهني در مقايسه با افراد عادي گفت: عزت نفس، باور و اعتقادي است كه فرد، درباره ارزش و اهميت خود دارد و به تعبير ديگر قضاوت و نگرشي است كه فرد به طور مداوم نسبت به ارزش هاي خود بيان مي كند. افرادي كه از عزت نفس بالايي برخوردار هستند انعطاف بيشتري در زندگي داشته و قادر به توليد راه حل هاي ابتكاري بيشتري براي مسايل مختلف هستند.

ارايه خدمات به افراد كم توان ذهني در كلينيك كاردرماني دانشكده توانبخشي

زهرا پاشازاده عضو هيات علمي گروه كاردرماني دانشكده توانبخشي نيز ضمن گراميداشت روز جهاني ناتواني ذهني گفت: فراهم ساختن محيط و اسباب بازي هايي كه بتواند تحريك مناسبي براي رشد حركتي و ذهني كودك مبتلا به ناتواني ذهني ايجاد كند يكي از راهكارهاي مناسب در راستاي توانبخشي اين افراد است.

پاشازاده در ادامه بر ارتقاي سطح آگاهي و آموزش مناسب والدين و خانواده افراد مبتلا به ناتواني ذهني تاكيد كرد و آموزش و آگاه كردن خانواده نسبت به مشكلات كودك مبتلا و ارتقاي توانايي حل مشكلات را ضروري برشمرد.

وي توانبخشي ذهني، حركتي و اجتماعي را از ديگر راهكارهاي درماني درخصوص اين بيماران برشمرد و خاطرنشان كرد: بسياري از خدمات مذكور در كلينيك كاردرماني دانشكده توانبخشي به اين افراد ارايه مي شود.

به گفته پاشازاده كلينيك كاردرماني دانشكده توانبخشي همه روزه به غير از روزهاي تعطيل از ساعت 8 صبح تا 12 فعال بوده و به ارايه خدمات درماني و توانبخشي به مبتلايان به ناتواني ذهني مي پردازند. اين كلينيك در روزهاي زوج پذيراي خردسالان و روزهاي فرد پذيراي بزرگسالان هستند.

برچسب ها
- سلامت
- دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
- معلوليت ذهني
- توانبخشي
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۱۰:۳۲ - ۳۰/۰۴/۱۴۰۰   بازدید: ۶