دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

دلايل روانشناختي اضافه وزن و چاقي در پاندمي كوويد 19
 
يك روانشناس با اشاره به مطالعات برخي محققين در خصوص افزايش اضافه وزن و چاقي در دوران پاندمي كوويد 19، گفت: يك مطالعه انجام شده در برزيل نشان مي دهد كه قرنطينه، عادات غذايي ناسالم و مشكلات مربوط به خُلق و به زيستي روانشناختي در دوران پاندمي كوويد 19 با اضافه وزن و چاقي در اين دوران در ارتباط است.
دلايل روانشناختي اضافه وزن و چاقي در پاندمي كوويد 19عكس تزئيني است دكتر پيمان دوستي در گفت وگو با ايسنا، اظهار كرد: امروزه ما مي دانيم كه استرس مي تواند نقش زيادي در پرخوري، كم تحركي يا ميزان قندي كه بدن آزاد مي كند، داشته باشد. از سوي ديگر، زماني كه هيجانات ناخوشايندي مثل اضطراب به سراغ ما مي آيند، بيشتر قصد داريم به هر شكلي از دست آنها خلاص شويم. با اين حال، تحقيقات نشان مي دهند هرچقدر بيشتر بخواهيم از دست هيجانات ناخوشايندمان فرار و از آنها اجتناب كنيم؛ اگرچه ممكن است در كوتاه مدت موفق شويم اما در بلند مدت بر شدت اين هيجانات اضافه خواهيم كرد.

اين روانشناس با بيان اينكه بعضي افراد براي رهايي از هيجانات خود به پرخوري و در برخي مواقع خوردن غذاهاي چرب يا شيرين روي مي آورند، درباره دلايل اين رفتار توضيح داد: اين امر به دلايل مختلفي روي مي دهد، اما يكي از احتمال هايي كه امروزه مطرح مي شود مربوط به "تاريخچه تكاملي" ما است. در گذشته هنگامي كه اجداد ما در يك موقعيت جنگ يا گريز قرار مي گرفتند، انواعي از هيجانات به عنوان بخشي از سيستم محافظتي فعال مي شدند؛ به طوري كه مي توان از اضطراب به عنوان يك سيستم هشدار دهنده، خشم به عنوان يك سيستم دفاعي، ترس به عنوان يك سيستم بازدارنده و ... ياد كرد. پس از پايان موقعيت جنگ يا گريز، نياكان ما براي تامين انرژي از دست رفته طي جنگ يا گريز، به خوردن روي مي آوردند.

وي معتقد است كه به نظر مي رسد امروزه نيز بدن ما به همان شكل در زمان نياكانمان عمل مي كند و در هنگام تجربه يك موقعيت تنش زا، بدن مانند حالت جنگ يا گريز عمل كرده و تمايل به مصرف مواد غذايي بيشتر براي تامين انرژي خود دارد.

دوستي افزود: از سوي ديگر، مي توان گفت يكي از چالش هاي اساسي بسياري از ما اين است كه چرا به هنگام رژيم هاي سخت غذايي، يا بعد از يك دوره رژيم، تمايل زيادي به خوردن پيدا مي كنيم. احتمالا بازهم پاسخ را بايد در تكامل ما انسان ها جستجو كرد. انسان هاي بدوي به طور سريع و مستمر به مواد غذايي دسترسي نداشته اند. آنها مجبور بودند به محض اينكه به يك منبع غذايي دسترسي پيدا مي كردند، تا جاي ممكن خود را سير مي كردند، چرا كه ممكن بود به اين زودي دوباره به مواد غذايي دسترسي پيدا نكنند.

به گفته اين روانشناس، به نظر مي رسد مغز انسان امروزي به شيوه متفاوتي از نياكان ما عمل نمي كند. با اينكه ما مي دانيم به راحتي مي توان به مواد غذايي مورد نياز دسترسي پيدا كرد، اما به محض پايان يك برنامه محروميت غذايي، مغز به شيوه اجدادمان رفتار مي كند و تمايل زيادي به پرخوري پيدا مي كنيم.

وي "شرم از تصوير هيكل " را از جمله مشكلات شايع افراد داراي اضافه وزن يا چاقي دانست و ادامه داد: البته جاي تعجبي هم وجود ندارد. تمسخري كه اين افراد تجربه مي كنند، بسيار ناخوشايند است. با اين حال، هيچ چيز خنده داري در اين باره وجود ندارد، اما برخي فكر مي كنند با تمسخر كردن مي توانند براي فرد انگيزه درست كنند تا وزن خود را كاهش دهد. برخي نيز خودشان اين تمسخر را براي خودشان ايجاد مي كنند و اينگونه مي خواهند ايجاد انگيزه كنند. بايد بگويم اين سرزنش يا تمسخر هيچ كمكي به ما نمي كند و تا زماني كه حداقل خودمان دست از اين سرزنش و تمسخر براي خودمان بر نداريم، نمي توانيم در مسير تغيير عادات و سبك زندگي قدم بگذاريم چراكه انواع شيوه هاي خود سرزنشي و خود تمسخري براي انگيزه دادن جهت كاهش وزن، مانند اين است كه دستان خود را با طناب ببنديم و بخواهيم بنويسيم.

دوستي در پايان در مورد راهكارهاي مقابله با مشكلات روانشناختي پرخوري، خاطرنشان كرد: روان شناسان مي توانند راهكارهايي براي روبرو شدن كارآمد با استرس و سبك زندگي جديد را به شما پيشنهاد داده و با عضويت شما در گروه هاي حمايتي، به متعهدانه دنبال كردن فعاليت هايتان كمك كنند. همچنين روان شناسان ممكن است موانع رواني احتمالي كه موجب مي شود شما به خاطر آنها نتوانيد برنامه زندگي جديدي دنبال كنيد را شناسايي و كمك كنند تا بتوانيد بر اين موانع غلبه كنيد. از سوي ديگر اما ما متوجه شده ايم كه داشتن حمايت هاي اجتماعي مي تواند تعهد ما را در دنبال كردن اهداف مان افزايش دهد، لذا داشتن افرادي در كنارمان كه بتوانيم گزارشي از پيشرفت هاي خود به آنها دهيم، مي تواند به ما در طي كردن اين چالش كمك كند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۰۳:۴۸ - ۳۰/۰۴/۱۴۰۰   بازدید: ۵