دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟
 
بعضي از كودكان، براي خالي كردن خشم خود به آزار و اذيت خواهر و برادرشان مي پردازند؛ اين امري غلط است و بايد اصلاح شود.


به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از Psychology Today، تحقيقات نشان مي دهد قلدري خواهر و برادر ها نسبت به هم، يكي از آسيب زننده ترين انواع قلدري است. طبق تعريف، قلدري كاري عمدي براي آسيب رساندن به كودكي ديگر است.

قلدري خواهر و برادر مي تواند از طريق لقب هاي بد دادن، اظهار نظر هاي منفي و پايين كشيدن مكرر خواهر و برادر رخ دهد. بمباران كردن ديگري با حرف هاي منفي، مي تواند از نظر روانشناختي آسيب رسان باشد. همچنين، تأثيرات آن تا بزرگسالي ادامه مي يابد.

جدا از توهين، قلدري خواهر و برادر مي تواند ماهيتي وحشيانه داشته باشد. كار هايي از قبيل: سيلي زدن، نيشگون گرفتن، هل دادن، كتك زدن، كشيدن مو، خراشيدن پوست با ناخن و لگد زدن، تنها چند مورد هستند.

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟

مطمئن باشيد هيچ كسي از تحت تأثير قرار گرفتن از يك رابطه ناسالم خواهر و برادري مصون نيست. والدين نيز در يك محيط ناميزان در بين فرزندان خود گير كرده اند. اگر رفتار قلدري اصلاح نشود، رابطه طولاني مدت خواهر و برادر مي تواند دچار مشكل شود. به علاوه، از نظر روانشناختي مي تواند به تمام كودكان درگير نيز صدمه وارد كند.

يك مطالعه نشان مي دهد كه پرخاشگري خواهر و برادر با سلامت روان ضعيف مرتبط است و با افزايش افسردگي، اضطراب و مسائل مربوط به مديريت خشم همراه است. در برخي موارد، اثرات پرخاشگري خواهر و برادر بر سلامت روان، همان تأثيرات پرخاشگري همسالان است.

آيا زورگويي خواهر و برادر در خانه شما اتفاق مي افتد؟ آيا فرزندان شما در يك يا چند مورد از سناريو هاي زير قرار مي گيرند؟

1. من از تو بهترم و تو هيچي نيستي!

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟
آيا فرزندان شما بار ها و بار ها يكديگر را با سخنانشان خرد و تحقير مي كنند؟ آيا بيشتر حرف هاي منفي از دهان آن ها خارج مي شود تا حرف هاي مثبت؟

2. كتك و دعوا

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟

آيا فرزندان شما از نظر جسمي به يكديگر آسيب مي رسانند؟ آيا معمولاً آن ها به خاطر كاري كه خواهر يا برادرشان انجام داده گريه مي كند؟ آيا آن ها بعد از مشاجره آثار بدني مانند كبودي و زخم بر روي بدن يكديگر برجاي مي گذارند؟

3. آنچه مال من است، مال من است و آنچه مال توست نيز مال من است!
آيا وسايل يكي از فرزندانتان به طرز عجيبي گم مي شوند و يا آن ها را هنگامي كه شكسته اند پيدا مي كنيد، اما كسي تقصير را به گردن نمي گيرد؟

4. دو نفر دوست هستند؛ اما سه نفر...

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟

آيا دو يا چند نفر از فرزندان شما سعي مي كنند ديگري را كنار بگذارند؟ آيا آن ها با هم نقشه مي كشند تا فرزند سوم احساس رانده شدن كند؟ آيا آن ها شوخي و ترفند هاي نامهربانانه مانند قفل كردن در دستشويي وقتي او داخل است، يا تنها گذاشتن او هنگام بازي انجام مي دهند؟

به چند سوال پاسخ مثبت داديد؟ اگر به سوالات بالا بيشتر از "نه"، "بله" گفته باشيد، ممكن است در خانه شما قلدري خواهر و برادر در حال رخ دادن باشد. خب، حال بايد چه كنيد؟ ابتدا مداخله و اقدام كنيد. قوانين سختگيرانه بگذاريد و عواقب مربوط به رفتار قلدري را به فرزندانتان اعلام كنيد.

زماني را تعيين كنيد تا انتظارات و قوانين خود را به طور مستقل با هر كودك و سپس دوباره به صورت گروهي در ميان بگذاريد. هم چنين، شرايطي ايجاد كنيد كه كودكي كه مورد آزار و اذيت قرار مي گيرد بتواند در مورد آن چه اتفاق مي افتد با شما خصوصي صحبت كند. اگر اين پيشنهادات باعث حل مشكل نشدند، ممكن است لازم باشد جلسات مشاوره را با يك متخصص ماهر آغاز كنيد.

با فرزنداني كه با هم دعوا مي كنند و يكديگر را كتك مي زنند چه كنيم؟

به عنوان پدر يا مادر، اين وظيفه ماست كه از فرزندان خود محافظت كنيم، حتي اگر لازم باشد اين محافظت در خانه خودمان انجام شود. نبايد به پرخاشگري خواهر و برادر به عنوان يك رفتار عادي نگاه كرد. اين كه خواهر و برادر ها با هم دعوا كنند و يكديگر را بزنند، تفاوتي با اين كه همسالان آن ها، آن ها را اذيت كنند و كتك بزنند ندارد.

اگر كودك ديگري يكي از فرزندان ما رابزند، چه واكنشي نشان خواهيم داد؟ پرخاشگري خواهر و برادر نيز مانند همان است. فرزندان ما نبايد به اذيت و آزار خواهر و برادرشان به عنوان ابزاري براي ابراز خشونت متوسل شوند. در انتها، بايد بدانيم زورگويي خواهر و برادر امري طبيعي نيست و بايد جدي گرفته شود.

بيشتر بخوانيد

چگونه فرزند خود را به يك فرد ناموفق تبديل كنم؟
   تاریخ: ۰۰:۴۶ - ۰۴/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۲۴