دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲

هفته ملی کودک تلنگری برای مسئولان و پدر و مادر ها است
 
مدیرعامل کانون پرورش فکری گفت: هفته ملی کودک تلنگری برای مسئولان و پدر و مادر ها است تا وظایف خود و اهمیت تربیت کودک را جدی تر بگیرند.


نشست سیاست گذاری «هفته ملی کودک» با حضور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نمایندگان نهادها و سازمان ها برگزار شد. حامد علامتی در این نشست بیان کرد: امسال حضور کودکان و نوجوانان به عنوان خادم در مرزها، کربلا و نجف مشهود بود. توفیق داشتم از نزدیک غرفه و یا ایستگاه های کودک و نوجوان را دیدم و ارزیابی کردم. در هفته ملی کودک نیز باید فعالیت هایی را طراحی کنیم که مردم محور باشد نه ارگان محور، هر چه فعالیت مردمی تر باشد باارزش تر است.

مدیرعامل کانون، هفته ملی کودک را تلنگری برای جامعه دانست و اظهار کرد: این هفته تلنگری برای مسئولان و پدر و مادر ها است تا وظایف خود و اهمیت تربیت کودک را جدی تر بگیرند. سیاست ها در طول سال اجرا می شود؛ ولی این هفته بهانه ای است تا آن ها را یادآوری کنیم. در کل این هفته اگر بتوانیم فقط یک خانواده را نیز آگاه کنیم موفق شده ایم وگرنه برگزاری نمایشگاه تأثیر چندانی ندارد؛ زیرا در نمایشگاه هر دستگاه در قالب بروشور دستاورد های خود را که البته وظیفه ذاتی خود است به نمایش می گذارد.

علامتی با تأکید بر فعالیت ماندگار و اثربخش گفت: دستگاه های متولی، پیش از همه کانون باید نسبت به وظایف سازمانی خود، مسئولان و خانواده ها را متوجه و حساس کنند، همچنین باید سعی کنیم در حوزه کودک و نوجوان نگاه پروسه ای داشته باشیم، نه پروژه ای.

مدیرعامل کانون در ادامه یادآور شد: امسال هفته ملی کودک با چند سال قبل فرق دارد، چراکه پایان رسمی کرونا است، سال گذشته تا حد خفیفی وجود داشت؛ ولی امسال به کل مطرح نیست.

علامتی در مورد تمدن غنی ایرانی اسلامی در مواجه با کودکان افزود: دشمنان ما را در حوزه کودک به نکته هایی متهم می کنند که کاملاً غلط است در مبانی اسلامی اهمیت پرورش کودک آورده شده است. هرکس در دین ما به رفتار با کودکان خرده ای گرفت به روایتی از پیامبر اکرم اکتفا کنید که وقتی امام حسن (ع) و امام حسین (ع) هنگام نماز با پیامبر بازی می کردند، پیامبر نمازشان را طولانی کردند تا این دو کودک از دوششان پایین بیایند.

وی افزود: این تمدن 1400 سال پیش اسلام بوده است. به طورکلی توصیه می کنم این سیاست گذاری دست استان ها و سازمان ها را نبندد تا با خلاقیت پیش بروند. همچنین تقاضا دارم امسال بیایید هر مجموعه مردم نهادی که در اطراف خودمان است را کمک کنیم تا پای کار بیایند. اینکه یک کاسب صبح که به مغازه می آید پرچم یا حسین یا پرچم ایران را به بیرون مغازه نصب کند ارزشی بسیار بالاتر از تبلیغات سازمان ها برای روز کودک است.

به گفته مدیرعامل کانون، امروز مقام معظم رهبری بیش از همه نگران کودکان و نوجوانان هستند و بیش از هر کسی دغدغه نسل فردا را دارند. رهبری در صحبت ها و رهنمودهایشان بار ها و بار ها به این امور پرداخته اند. همچنین دولت سیزدهم نیز نگاه خوبی به این امر دارند.

علامتی در پایان یادآور شد: ما دستاورد های خوبی در حوزه علم و فناوری داریم و همان طور که رئیس جمهور نیز به این مسئله توجه کرده اند بحث فناوری را نیز مطرح کنیم. برای اجرای درست و آگاهی بخشی بیشتر حتماً از ظرفیت دستگاه ها استفاده خواهیم کرد و از فعالان این حوزه کمک می گیریم. همچنین مقارن با هفته کودک اکران فیلم سینمایی پویانمایی «بچه زرنگ» با موضوع محیط بانان و حیوانات رو به انقراض اکران خواهد شد.

مهم ترین دغدغه ما حفظ سلامت روان کودکان است

رئیس کانون زبان ایران بیان کرد: وقتی از روز کودک حرف می زنیم توجه ما به قشر آینده ساز کشور است. مهم ترین دغدغه همه ما حفظ سلامت روان کودکان است، در همین راستا از نظر من مهم ترین نکته تأمین محتوایی است که به کودکان عرضه می شود. کانون زبان حدود 11 هزار نفر جامعه کودک دارد، توجه ما برای انتخاب مدرس کودکان بیش از بزرگسالان است و شاید برایتان جالب باشد بدانید مدرسان کودک دوره های مهارت افزایی بیشتری نیز می گذرانند.

مهدی ذوالفقاری در ادامه تصریح کرد: همکاران ما در معاونت فرهنگی و معاونت تولید زحمت های زیادی می کشند که برون داد آن فعالیت ها باعث توجه بیشتر والدین به بچه ها و همچنین افزایش اعتمادبه نفس کودکان و نوجوانان شده است. بخشی از این فعالیت ها قصه گویی است که خیال را پرورش می دهد.

کتابخانه های سیار کانون برای کودکان کم برخوردار فعالیت می کنند

معاون تولید کانون پرورش بیان کرد: کتابخانه های سیار کانون باهدف همین 20 هزار کودک کم برخوردار حاشیه نشین که مطرح شد به روستا ها می رود. اگر کنار هم قرار بگیریم می توانیم گستره خدمات را افزایش دهیم.

محمدرضا کریمی صارمی افزود: پیامبر اکرم فرمودند «کسی که به کودکان محبت نکند از ما نیست» آن حضرت بر پنج مورد تأکید کرده اند. برای کودکانتان نام نیکو بگذارید، حق تحصیل را برایشان فراهم کنید، حق تفریح و بازی دارند، تغذیه شان را به بهترین نحو تهیه کنید و از اعمال خشونت پرهیز کنید.

نورالله مرادی سخنگوی سازمان محیط زیست بیان کرد: جهان ما تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته و این تغییر اقلیم در ادبیات، گفتار، فرهنگ، رفتار و کنش های ما تأثیر عجیبی گذاشته است. در سازمان حفاظت از محیط زیست تأکید بر نسل سازی است، نسل سازی همراه با توسعه سواد محیط زیستی که به عنوان ضروریات جدید زیست ما انسان ها است که لازم است این نسل سازی از نهاد هایی همچون کانون آغاز شود.

مرادی ادامه داد: متأسفانه ما در حوزه فرهنگ، محیط زیست را حذف کرده ایم و بیشتر به جنبه های فیزیکی آن توجه کرده ایم درحالی که بنا و پایه آن فرهنگ است و این دو بدون هم معنی ندارد. پس من تقاضا دارم در این حوزه بیشتر تولید ادبیات و همچنین خلق شخصیت کنیم.

علی پارسانیا سرپرست اداره کل مشارکت های اجتماعی و داوطلبانه وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: بازه سنی که ما با آن ها سروکار داریم 18 تا 35 است که جوان هستند و می توانیم در حوزه نوجوانان کار کنیم. همچنین ما 528 مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در کل کشور داریم و می توانیم در روز های هفته ملی کودک از این ظرفیت بهره ببریم.

وحید ایمانی سرپرست روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر بیان کرد: ما در هلال احمر مراکزی به نام غنچه های هلال داریم که تاکنون تعدادشان به 3 هزار مرکز رسیده است و در آنجا دو شیوه نامه جسمی و روانی اجتماعی بررسی می شود.

دیگر سخنرانان این نشست سمیه سادات ابراهیمی مدیرکل حوزه مدیرعامل، فروهر معدنی مدیرکل آفرینش های فرهنگی کانون، لیلا بابایی مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون، رئیس اداره ارزیابی آموزش اداره کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، مینا ذاکر معاون آموزش و پژوهش کانون، رویا جانب الهی رئیس اداره کودک شهرداری تهران، لیلا، ولی زاده رئیس مطالعات سازمان بهزیستی کشور، مجید اسماعیلی مرجع ملی حوزه کودک دادگستری، جواد عبادی مدیرکل تربیتی کمیته امداد و زهره مونسان کارشناس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بودند.
   تاریخ: ۱۴:۰۹ - ۱۹/۰۶/۱۴۰۲   بازدید: ۷۵