دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

مهمترین موضوع در بحث افراد دارای معلولیت، اشتغال و مسکن است
 
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: مهم ترین موضوعی که باید در حوزه افراد دارای معلولیت بر روی آن تمرکز شود و سازمان ها هم در این زمینه فعالیت های خود را بیشتر کنند، اشتغال و مسکن معلولان است.
مهمترین موضوع در بحث افراد دارای معلولیت، اشتغال و مسکن است دکتر فرگل صحاف ابراهیمی سه شنبه شب، 11 مهرماه در آیین گرامیداشت هفته جهانی ناشنوایان و روز جهانی زبان اشاره در تبریز، اظهار کرد: افراد عزیزی که از نعمت شنوایی محروم هستند توانمندی های بیشتری از افراد عادی کسب کرده اند که توانسته اند مابین افراد جامعه زندگی کنند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این که آسیب شنوایی شایع ترین معلولیت در بین معلولیت ها است، تشریح کرد: از علت موارد ناشنوایی 25 درصد به دلایل ناشناخته، 50 درصد به دلایل ژنتیکی و 25 درصد سایر موارد مانند (زردی، بیماری های مادر در حین بارداری و مسائل هنگام زایمان و....) بوده است.

وی اظهار کرد: بهزیستی یک سازمان تخصصی است که با اولویت قرار دادن برنامه های غربالگری شنوایی و توانبخشی های گفتاری و شنیداری، تجهیزات توانبخشی از جمله سمعک را به همراه کمک هزینه کاشت حلزون، تعمیر و تعویض قطعات کاشت و خدمات توانبخشی بعد از کاشت حلزون برای کودکان دارای آسیب شنوایی و خانواده های آن ها ارائه می کند.

صحاف گفت: اکنون تعداد 87 هزار افراد دارای معلولیت در استان داریم که از این تعداد 14 هزار و 286 نفر یعنی 16 درصد معلولان، ناشنوا هستند.

وی خاطرنشان کرد: سطوح مختلف کم شنوایی به عنوان کم شنوایی خفیف، متوسط، شدید یا عمیق مشخص می شود که در آذربایجان شرقی سطح متوسط ناشنوایی شایع است.

وی در خصوص خدمات بهزیستی برای افراد ناشنوا، گفت: از کل ناشنوایان استان نزدیک به 12 هزار و 654 نفر مستمری دریافت می کنند و برنامه ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی برای افراد ناشنوا داریم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی ادامه داد: مراکز توانبخشی بالای 15 سال است که به افراد ناشنوا خدمت کرده و هم چنین از کارگاه های تولیدی که ناشنوایان را به کار می گیرند، حمایت می کنیم. در زمینه ارائه خدمات کاریابی و اشتغال به افراد کم شنوا و ناشنوا در قالب پشتیبانی شغلی خدمات می دهیم.

وی یادآور شد: آذربایجان شرقی جزو استان های دارای بالاترین مرکز پشتیبانی شغلی است که تعداد سه مرکز پشتیبانی در استان از سال 98 شروع به فعالیت کرده اند.

وی به چالش های بهزیستی برای ناشنوایان اشاره کرده و گفت: تهیه وسیله های توانبخشی برای افراد ناشنوا از جمله سمک و باتری سمک که در سال 1401 قریب به 20 درصد کل اعتبارات تخصیص داده شده به مرکز توانبخشی برای تهیه این عوامل هزینه شده است، از جمله این چالش ها است که تعداد 783 سمک و 16 هزار قطعه باتری با اولویت بندی به دانش آموزان و دانشجویان تحویل داده شده است.

صحاف در خصوص پیگیری های سازمان بهزیستی در زمینه کاشت حلزون شنوایی نیز بیان کرد: از سال 86 اعتبار قابل توجهی با پیگیری های به عمل آمده به امر کاشت حلزون اختصاص یافت و در سال 1401 تعداد 221 نفر با حمایت ما از کاشت حلزون بهره مند شده اند.

وی اضافه کرد: ارائه خدمات هنری و هنر درمانی هم جزو خدماتی است که ما با نمایش درمانی و موسیقی درمانی در این مرکز توانبخشی به این عزیزان خدمت می کنیم.

وی ادامه داد: خدمات مراقبت و ارائه خدمات توانبخشی در منزل جزو فعالیت های دیگری است که برای افراد چند معلولیتی به کار می رود و افرادی که علاوه بر محرومیت از نعمت ناشنوایی سایر معلولیت ها دارند، در منزل توسط مراقبان منزل با افراد متخصص مراقبت می شوند که در سال 1401 نزدیک به 48 نفر از این خدمات سازمان بهره مند شدند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به این که در سال 1401 نزدیک به 9100 نفر از ناشنوایان به تسهیلگری اشتغال و یا پرداخت تسهیلات اشتغال اقدام کردند، گفت: از این تعداد 1465 نفر در شش ماهه نخست سال 1402 از خدمات تسهیلگری اشتغال از جمله تسهیلات، پرداخت مشوق های حمایتی بهره مند شدند.

وی از فعالیت 9 تشکل در سطح استان که با ارائه خدمات رفاهی، فرهنگی و اجتماعی درحال فعالیت به کلیه ناشنوایی عزیز هستند، خبر داد.

وی با بیان این که یکی از مهم ترین فعالیت های سازمان بهزیستی، غربالگری شنوایی است، ادامه داد: در کلیه بیمارستان ها قریب به 98 درصد نوزادان متولد شده همه ساله غربالگری شنوایی می شوند که تعداد 47 هزار 811 نوزاد سال قبل غربالگری شنوایی شدند و از این تعداد بیماران تشخیص داده شده و کاشت حلزون انجام گرفت.

صحاف بیان کرد: غربالگری کودکان بین سنین سه تا پنج سال انجام می گیرد که 1200 نفر در سال 1401 معاینه و نسبت به شناسایی کودکانی که از این نعمت محروم هستند، اقدام شده است.

وی اظهار کرد: در سطح استان نزدیک به 2400 روستا غربالگری شنوایی انجام شده و با برنامه توانبخشی شناسایی می شوند و از خدمات مربوطه استفاده می کنند.

وی در خاتمه خطاب به ناشنوایان حاضر در این مراسم، عنوان کرد: عزیران ناشنوا، ما همیشه درکنار شما هستیم و از وظایف مهم ما، خدمت به شما است و در این راستا نیز از تمامی ارگان ها کمک می طلبیم تا شهری مناسب برای همه معلولان عزیز داشته باشیم.

انتهای پیام
منبع خبر:
ایسنا
   تاریخ: ۰۸:۵۱ - ۱۲/۰۷/۱۴۰۲   بازدید: ۷۵