دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

کرمانشاه با سرعت بیشتری "پیر" می شود
 
کرمانشاه با سرعت بیشتری "پیر" می شود
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به افزایش سرعت پیری جمعیت در استان گفت: در حال حاضر هفتمین استان پیر کشور محسوب می شویم.
به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا بهزاد شهبازی به مناسبت هفته سالمندان (9 تا 16 مهر) در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جمعیت 9.5 میلیون نفری سالمندان کشور گفت: این جمعیت سنین بالای 60 سال را شامل می شود.

وی افزود: با توجه به این آمار در حال حاضر نرخ رشد سالمندی در کشور یازده درصد است و این یعنی یازده درصدجمعیت کشور پیر هستند.

وی افزود: از جمعیت سالمندان کشور چهار میلیون و 958 هزار نفر را زنان و چهار میلیون و 565 هزار را مردان تشکیل می دهند.

وی افزود: در میان استان های کشور، سیستان و بلوچستان جوانترین و استان گیلان پیرترین استان کشور محسوب می شوند و کرمانشاه هم به عنوان هفتمین استان پیر کشور در این رتبه بندی قرار دارد.

کرمانشاه با سرعت بیشتری پیر می شود/ 246 هزار سالمند داریم

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه جمعیت سالمندان استان را هم 246 هزار نفر اعلام و تصریح کرد: متاسفانه نرخ رشد سالمندی در استان 12.15 درصد است که نشان می دهد از میانگین کشور پیرتر هستیم.

وی به سرعت بالای پیری کرمانشاه اشاره و تصریح کرد: آخرین آمار سالمندی کشور و استان اردیبهشت ماه امسال منتشر شده که نشان می دهد طی یک سال نرخ رشد سالمندی در کرمانشاه از 11.47 به 12.15 درصد رسیده و این یعنی فقط در یک سال جمعیت سالمندی استان 68 صدم درصد درصد اضافه شده که سرعت بسیار بالایی است.

شهبازی در خصوص چرایی این رشد سریع گفت: در خصوص عوامل افزایش پیری و سالمندی سه عامل افزایش امید به زندگی، افزایش و ارتقاء بهداشت و سلامت و عدم باروری و کاهش موالید مطرح می شود.

وی افزود: امید به زندگی در کشور و استان افزایش خوبی داشته، اما این افزایش سالمندی در پی افزایش امید به زندگی و ارتقا بهداشت و درمان در سطح جامعه باید با افزایش موالید جبران شود که متاسفانه این امر رخ نداده و با کاهش موالید، نرخ سالمندی در حال افزایش است.

شهبازی گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته تا سال 2050 نرخ سالمندی کشور سه برابر می شود، یعنی در آن سال حدود 30 میلیون سالمند در کشور خواهیم داشت و به تبع کشور این رشد سه برابری در استان هم اتفاق خواهد افتاد. بنابراین از هم اکنون باید با ترویج فرهنگ فرزندآوری و پیگیری مجدانه سیاست های جوانی جمعیت از این فاجعه و بحران پیشگیری کنیم.

شهبازی خاطرنشان کرد: اگر جمعیت سالمند افزایش یابد و جمعیت جوانی در کشور نباشد که از آنها نگهداری کند، آن موقع به معنای واقعی بحران خود را نشان خواهد داد.

وی تاکید کرد: همه ما اگر خوش شانس باشیم دوران سالمندی را تجربه خواهیم کرد، بنابراین هر قدمی که امروز برای رفاه حال سالمندان برداریم عملا برای آینده خودمان برداشته ایم.

5 مرکز شبانه روزی "سالمندان" داریم/ 312 سالمند در این مراکز نگهداری می شوند

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به فعالیت پنج مرکز شبانه روزی سالمندان در استان گفت: در حال حاضر 312 سالمند دراین مراکز نگهداری می شوند که عمده آنها افرادی هستند که یا کسی را نداشته و یا بدسرپرست هستند و یا به دلیل وضعیت جسمانی امکان نگهداری از آنها در منزل وجود ندارد.

وی از افزایش تقاضا برای سپردن سالمندان به سرای سالمندی در سالهای اخیر یاد کرد و افزود: متاسفانه شرایط تک فرزندی و کاهش جمعیت خانواده ها و از طرفی اشتغال زن و مرد در یک خانواده و مسائل اینچینی موجب شده تمایل به انجام این کار در سالهای اخیر افزایش یابد و این درحالیست که سالمندان در این سنین نیاز بیشتری به توجه و محبت خانواده دارند.

وی افزود: در گذشته سالمندان جایگاه والایی در خانواده ها داشتند و برای مراسم مختلف صلح و سازش و ازدواج و... از مشورت آنها استفاده می شد و همین بود که روح و روان سالمندان در گذشته در سلامت بود، اما امروزه توجه چندانی به سالمندان نمی شود و انزوای آنها نسبت به گذشته بیشتر شده است.

شهبازی با بیان اینکه سالمندی به سه دوره 60 تا 74سال ، 75 تا 85 سال و 85 سال به بالا تقسیم بندی می شود، گفت: هرچه سن سالمندان بیشتر شود عملا یک نوع رجوع به دوران کودکی دارند، یعنی بدن آنها مثل کودک ناتوان می شود، بهانه گیر و زودرنج می شوند و حرکت و... هم برای آنها سخت می شود، بنابراین همانطور که کودک نیاز به محبت و توجه دارد، سالمندان هم با افزایش سن این محبت و توجه را بیشتر نیاز دارند و نباید به سرای سالمندان سپرده شوند، چرا که اگر بهترین خدمات را هم در این مراکز دریافت کنند باز هم جایگزین محبت خانواده نمی شود.

فعالیت 7 مرکز روزانه سالمندان در استان

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه از فعالیت هفت مرکز روزانه سالمندان هم در استان خبر داد و افزود: در این مراکز خدمات آموزشی، توانبخشی و پزشکی و روانشناسی به سالمندان ارائه می شود.

وی افزود: همچنین در این مراکز کلاس های هنری، برنامه های اوقات فراغت، سوادآموزی، آموزش زبان، آموزش موسیقی و... هم برای سالمندان برگزار می شود.

شهبازی با بیان اینکه گرایش به اخلاق و دین در دوران سالمندی افزایش می یابد، گفت: در همین راستا کلاس های آموزه های دینی هم برای سالمندان در این مراکز برگزار می شود.

ضمانت اجرایی برای اجرای "سند ملی سالمندان" نداریم

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه با تاکید بر لزوم توجه هرچه بیشتر به سالمندان گفت: متاسفانه ایران جزو کشورهایی است که دیر به این مسئله ورود کرد، اما در حال حاضر شورای ملی سالمندان با هدف ارتقاء سطح کیفی زندگی سالمندان درتمام حوزه ها و تکریم آنها فعال است.

وی افزود: شورای سالمندان استانی هم به تبع شورای ملی در استانهای کشور از جمله کرمانشاه فعال است و ارتقاء سطح کیفی سالمندان را در دستور کار دارد.

وی به تدوین سند ملی سالمندان هم در سال 1398 اشاره و تصریح کرد: این سند سال 1399 به استان ابلاغ شده و خدمات بهداشتی، رفاهی، مراقبتی و... سالمندان در آن تشریح و وظایف دستگاه های مختلف مشخص شده است، اما متاسفانه ضمانت اجرایی برای این قوانین و برنامه ها اعلام نشده است.

شهبازی گفت: در مجموع اگر بخواهیم پدیده سالمندی در جامعه مهار شده و از طرفی همه افراد یک سالمندی موفق و فعال را پشت سر بگذرانند، همه دستگاه ها باید پای کار بیایند و همه باید بدانند که خودشان هم با رسیدن به سن سالمندی از نتیجه این تلاش ها بهره مند می شوند.
منبع خبر:
تابناک
   تاریخ: ۱۳:۳۲ - ۱۰/۰۷/۱۴۰۲   بازدید: ۹۰