دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

تورم سالانه بخش بهداشت صعودی شد
 
در سال های گذشته، هزینه های بهداشت و درمان به بخش بزرگی از سبد خانوارها تبدیل شده است. حتی مسئولان دولتی نیز اذعان دارند که ابتلا یک عضو خانواده به برخی از بیماری های صعب العلاج، می تواند باعث سقوط کل خانواده به زیر خط فقر شود. در چنین شرایطی، آمارها از افزایش بودجه بخش درمان می گویند در حالی ...
در سال های گذشته، هزینه های بهداشت و درمان به بخش بزرگی از سبد خانوارها تبدیل شده است. حتی مسئولان دولتی نیز اذعان دارند که ابتلا یک عضو خانواده به برخی از بیماری های صعب العلاج، می تواند باعث سقوط کل خانواده به زیر خط فقر شود. در چنین شرایطی، آمارها از افزایش بودجه بخش درمان می گویند در حالی که به گفته منتقدان، این افزایش 51 درصدی دردی را دوا نمی کند.

تورم سالانه بخش بهداشت صعودی شد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از تجارت نیوز، در حالی که بودجه بخش درمان روی کاغذ افزایش یافته است و مسئولان اصرار دارند که قصد کاهش هزینه های این حوزه از جیب مردم را دارند، کم نیستند افرادی که به خاطر هزینه های گزاف، از آغاز یا ادامه فرایند درمانی که به آن نیاز دارند، خودداری می کنند. آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم هم نشان می دهد که تورم سالانه این بخش در شهریور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ها، تورم ماهانه، نقطه ای و سالانه بخش بهداشت و درمان در مرداد به ترتیب 1.6، 46.6 و 49.9 درصد بوده اما این ارقام در شهریور به 1.5، 46.3 و 50.1 درصد رسیده است.

از سوی دیگر، تورم نقطه به نقطه این بخش در هر دو ماه پایانی تابستان، در میان گروه های مختلف کالا و خدمات، در جایگاه سوم قرار داشته. همچنین اکوایران گزارش داد که بخش بهداشت و درمان در تیر امسال نیز، هم بیشترین تورم ماهانه را تجربه کرده بود و هم بالاترین رشد قیمت را در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته داشت.

انتقادات به بودجه بخش درمان در سال 1402

در شرایطی که هزینه های این بخش برای برخی اقشار جامعه کمرشکن شده است و بیماران از کمبود و گرانی دارو هم گلایه های زیادی دارند، بودجه سال 1402 به ویژه در بخش دارو با انتقادات زیادی مواجه شد.

برخی مسئولان وزارت بهداشت و کارشناسان از همانی زمانی که متن لایحه بودجه 1402 منتشر شد، از کم توجهی آن به طرح دارویار گلایه داشتند. این طرح که در سال 1401 تصویب شد، به پرداخت یارانه دارو مربوط می شود. یارانه ای که از مهر امسال به جای نهادهای بیمه گر، به مصرف کنندگان نهایی پرداخت می شود. با این حال، در قانون بودجه هیچ منبعی برای پرداخت بدهی های دولت در این طرح پیش بینی نشده و اعتبار مصوب آن نیز از میزان لازم برای اجرای طرح یارودار در سال جاری کمتر است.

سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه ها چندی پیش گفته بود که بودجه مصوب امسال برای یارانه دارو 69 هزار میلیارد تومان بوده اما منابع مورد نیاز برای اجرای آن بیشتر از رقم مصوب است.

بهروز قنبری، معاون مرکز بودجه وزارت بهداشت نیز سال گذشته، در همین زمینه به سلامت نیوز گفته بود پیش بینی ها نشان می دهند دولت برای اجرای طرح دارویار در سال 1402، به 105 هزار میلیارد تومان نیاز دارد؛ این رقم 36 هزار میلیارد تومان بیشتر از اعتبارات مصوب است.

بدهی بالای دانشگاه ها در طرح دارویار
از سوی دیگر، این مقام وزارت بهداشت در گفتگوی خود با سلامت نیوز که بهمن سال گذشته منتشر شد، پیش بینی ها را از بدهی دانشگاه های علوم پزشکی در طرح دارویار حدود 30 تا 40 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که برای این رقم هم فکری در قانون بودجه نشده بود.

کمیسیون بهداشت مجلس نیز در گزارشی که اوخر خرداد امسال منتشر کرد نوشت: «مانده مطالبات شرکت های پخش دارویی تا پایان اردیبهشت ماه به بیش از 40 هزار میلیارد تومان رسیده است که بیش از 12 هزار میلیارد تومان آن صرفا از بابت بدهی های دانشگاه های علوم پزشکی و تأمین اجتماعی است.»

نویسندگان این گزارش در ادامه تاکید کرده بودند که بر اساس قانون بودجه سال جاری، 69 هزار میلیارد تومان از محل «مابه التفاوت نرخ ارز دارو» به طرح دارویار اختصاص یافته است اما با وجود گذشت یک چهارم از سال و لزوم پرداخت حدود 5.7 هزار میلیارد تومان ماهانه از بودجه مصوب تا آن زمان، منابعی از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده نشده بود. بر اساس این گزارش، سال گذشته نیز دولت از 73 هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب برای اجرای طرح دارویار، تنها 13.4 هزار میلیارد تومان را پرداخت کرد.

البته در آخرین روز مرداد سید حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو مدعی شد که بانک مرکزی 2 هزار میلیارد تومان را برای حمایت از سازمان های بیمه گر در قالب طرح دارویار، اختصاص داده است (ایرنا) .

بی توجهی به بهداشت و درمان در طرح هدفمندی یارانه ها
علاوه بر موضوع بودجه و بدهی های طرح دارویار، برخی مسئولان وزارت بهداشت به بی توجهی به طرح تحول سلامت در توزیع منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها نیز انتقاد داشتند.

قنبری معاون مرکز بودجه وزارت بهداشت در این مورد نیز گفته بود، در سال 1401 عددی که پیش بینی شده بود از محل هدفمندی یارانه ها به طرح تحول سلامت و بیماران خاص اختصاص یابد، حدود 5 هزار میلیاردتومان بود اما در واقعیت، عدد قابل توجهی تخصیص نیافت.

به گفته او، برای سال 1402 نیز «عملا هیچ بودجه ای از این منبع دیده نشده است» در حالی که اختصاص بودجه از هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت، الزام قانونی دارد.

افزایش 51 درصدی بودجه بخش درمان دردی را دوا نمی کند
با توجه به همین اعداد و ارقام و البته مشکلات عمیق این حوزه، بسیاری از منتقدان معتقد بودند که هر چند بودجه بخش درمان در سال جاری 51 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، اما این موضوع مشکلات اساسی حوزه بهداشت و درمان را برطرف نمی کند.

به اعتقاد آنها بخش زیادی از این منابع افزوده شده، باید صرف حقوق و دستمزد کارمندان یا بدهی ها و نیازهای طرح دارویار شود و مشکلات ساختاری بخش بهداشت و درمان هر سال در بودجه مغفول می مانند.

چندی پیش مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی در این مورد نوشت، با وجود اینکه سهم زیادی از اعتبارات وزارت بهداشت و امور سلامت به حوزه درمان می رسد، ولی این حوزه با مسائلی مواجه است که به نظر می رسد در بودجه های سنواتی به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرند. برخی از چالش های این حوزه در گزارش بازوی کارشناسی مجلس عبارتند از:

1- فرسودگی بیمارستان ها
2- تراز منفی بیمارستان های تک تخصصی روانپزشکی، سوختگی، توانبخشی و زیر 100 تخت
3- وضعیت نامطلوب خدمات دندانپزشکی در بخش دولتی
4- پایدار نبودن منابع اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محل هدفمندی یارانه ها
5- هزینه های حوادث و بلایای طبیعی و غیرمترقبه
6- کمبود تخت توانبخشی
7- بار مالی ناشی از درمان اتباع خارجی

البته، قنبری معاون مرکز بودجه وزارت بهداشت نیز معتقد است که این افزایش 51 درصدی بودجه بخش درمان، در واقعیت آنگونه که به نظر می رسد نیست. به گفته او، با حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی، دولت 69 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت این دو را در قالب طرح دارویار، به بودجه سلامت اضافه کرده. به عبارت دیگر، وظایف خزانه داری کل کشور و بانک مرکزی در توزیع ارز را به وزارت بهداست سپرده است.

در چنین شرایطی، همچنان مشکلاتی چون کمبود و گرانی دارو، هزینه بالای درمان، بیمارستان های فرسوده و کمبود تجهیزات پزشکی، ادامه دارد و شرایط را برای بسیاری از اقشار جامعه سخت می کند.
منبع خبر:
سلامت نیوز
   تاریخ: ۱۱:۱۹ - ۱۹/۰۷/۱۴۰۲   بازدید: ۳۲۴